Najwięksi koci drapieżnicy świata powracają na antenę Nat Geo Wild w „Miesiącu z wielkimi kotami”
Najwięksi koci drapieżnicy świata powracają na antenę Nat Geo Wild w „Miesiącu z wielkimi kotami”

Warszawa, 10.02.2017

Najwięksi koci drapieżnicy świata powracają na antenę Nat Geo Wild w „Miesiącu z wielkimi kotami”

Majestatyczne lwy, zwinne gepardy i drapieżne lamparty - wielkie koty to jedne z najwspanialszych stworzeń królestwa zwierząt, jednak ich dzika populacja kurczy się w coraz szybszym tempie. Emitowany na antenie Nat Geo Wild cykl „Miesiąc z wielkimi kotami” przypomina widzom, jak ważne jest przetrwanie tych drapieżników w naturze. 

„Miesiąc z wielkimi kotami” – emisje premierowych odcinków od niedzieli 5 marca na Nat Geo Wild.
Lwy_nowy_poczatek_01.jpgLwia_saga_01.jpgLamparty_u_progu_01.jpgDusza_kota_02.jpg
Dzikie koty będą królować na antenie Nat Geo Wild przez cały marzec. W tym wyjątkowym cyklu widzowie zobaczą m.in. dokument „Dusza kota”, wyprodukowany przez parę znanych dokumentalistów i stypendystów programu National Geographic Explorers, Beverly i Derecka Joubertów. Analizuje on wspólne cechy domowych kotów i ich dzikich pobratymców. Kolejną propozycją stacji będzie program „Dzicy rywale”, z którego widzowie dowiedzą się więcej o burzliwych relacjach kotowatych i dzikich psów z Afryki, walczących ze sobą każdego dnia o terytoria i łupy. W produkcji „Wielkie koty kontra deszcz” przedstawione zostaną losy dwóch pokoleń wielkich drapieżników - lwów i gepardów - podczas krótkiej pory deszczowej w Botswanie. Emitowany w ramach cyklu dokument „Lwy: nowy początek” zabierze widzów w podróż do Rwandy, gdzie prowadzona jest reintrodukcja przedstawicieli królewskiego gatunku zwierząt - pierwotnie mieszkające tam osobniki wyginęły podczas wojny domowej w latach 90-tych. Z kolei w programie „Arcytrudna misja: lamparty u progu” towarzyszyć będziemy fotografowi National Geographic Steve’owi Winterowi, który przemierza Park Narodowy Sanjay Gandhi oraz Park Narodowy Jima Corbetta w Indiach, by uchwycić wyjątkowe momenty z życia majestatycznych lampartów egzystujących w bliskim sąsiedztwie ludzi.

„Miesiąc z wielkimi kotami” to nie tylko wielkie wydarzenie telewizyjne. Cykl jest kontynuacją wieloletniego „Programu ochrony wielkich kotów” Towarzystwa National Geographic, mającego na celu zwalczanie kłusownictwa, ochronę siedlisk i zwiększanie świadomości, że bez radykalnych działań wielkie koty z całego świata mogą zniknąć z ich naturalnego środowiska. W ramach realizowanej na całym świecie inicjatywy udzielane jest wsparcie lokalnym projektom ochrony przyrody i akcjom edukacyjnym, które eliminują zagrożenia i mogą odwrócić obecną tendencję gwałtownego kurczenia się dzikich populacji tych drapieżników. Więcej informacji na temat „Programu ochrony wielkich kotów” można znaleźć na stronie causeanuproar.com.

Wśród programów emitowanych w ramach „Miesiąca z wielkimi kotami” na Nat Geo Wild znajdą się: 
„Dusza kota” - premiera w niedzielę 5 marca o godz. 18:00. 
Program, którego producentami są znani dokumentaliści i stypendyści programu National Geographic Explorers, Beverly i Dereck Joubertowie, analizuje podobieństwa między kotami domowymi i ich żyjącymi dziko kuzynami. Koty wszystkich maści, zarówno małe kocięta, jak i wielkie lwy, to urodzeni mordercy. Kiedy tylko dostrzegą ofiarę, napinają te same grupy mięśni i tak samo wbijają wzrok w potencjalny cel. Koty dzikie i domowe kierują się podczas polowania tym samym instynktem. Kanapowce i wielkie koty nie tylko wywodzą się od tych samych przodków, ale mają także współcześnie wiele wspólnych cech – przekonują twórcy programu, wierząc, że lepsze poznanie wielkich drapieżników sprawi, iż widzowie docenią ich rolę w świecie przyrody.

„Dzicy rywale” - premiera w niedzielę 5 marca o godz. 19:00. 
Widzowie Nat Geo Wild staną się świadkami rywalizacji, w której stawką jest przetrwanie na równinach południowej Afryki. Aby uzyskać przewagę nad rywalem, koty i psy wykorzystują niezwykle przemyślne zagrywki i techniki, ale żyjąc na trawiastej sawannie, muszą także wystrzegać się innych zagrożeń. Na równinach lwy polują na gepardy, szakale żywią się młodymi lwa, a hieny zadowalają się czymkolwiek, co się im trafi. W tym groźnym środowisku każde starcie może zakończyć się śmiercią, ale zwierzęta wszystkich gatunków mają swoje sposoby, aby przetrwać. Unikanie zagrożeń może być jedynym wyjściem dla walczących o przetrwanie, ze wszystkimi i przeciw wszystkim, wielkich kotów, psowatych i nieprzewidywalnych w zachowaniu hien. Bez względu na obraną strategię, kotowate i psowate będą zawsze dla siebie śmiertelnymi wrogami w Afryce.


„Wielkie koty kontra deszcz” - premiera w niedzielę 12 marca o godz. 18:00.
Afrykańskie wielkie koty prowadzą przewidywalne życie i dobrze czują się na suchym terenie, do którego doskonale się zaadoptowały. Jest jednak taka pora roku, kiedy przez osiem tygodni gwałtowne burze całkowicie zmieniają dobrze znane im otoczenie, wybijając kotowate z ustalonego rytmu. W tym okresie śmierć czyha na nie na każdym kroku, ale pojawiają się także nowe możliwości. Po obfitych deszczach bujna roślinność przyciąga na żerowiska drapieżników wielkie stada migrujących zwierząt, co oznacza sute posiłki dla lwów, pod warunkiem, że stado będzie umiało odpowiednio wykorzystać tę sytuację. W programie widzowie prześledzą losy dwóch pokoleń wielkich kotów podczas krótkiej pory deszczowej w Botswanie. Będzie to okazja, by lepiej poznać rodziny lwów i gepardów oraz dowiedzieć się, jak radzą sobie w tych ekstremalnych warunkach pogodowych. Przeżyją tylko te z nich, które umieją się dostosować.

„Lwy: nowy początek” - premiera w niedzielę 12 marca o godz. 19:00.
Dwadzieścia lat temu w Rwandzie toczyła się krwawa wojna, w której według szacunków życie straciło milion osób. Wybite zostały także najbardziej znane lokalne gatunki dziko żyjących zwierząt. Kraj podniósł się z wojennych zniszczeń, a rwandyjskie równiny znów tętnią życiem, choć w dalszym ciągu nie występuje na nich ani jeden gatunek uznawany za królewską rodzinę zwierząt. Władze Rwandy przygotowują się do reintrodukcji pierwszych lwów. Siedem osobników z RPA opuszcza swoje środowisko, by przebyć długą drogę do Parku Narodowego Akagera. Aby przeżyć na obcym dla siebie terenie, lwy muszą nauczyć się polować i nawzajem się wspierać.

„Lwia saga” - premiera w niedzielę 19 marca o godz. 18:00.
W programie „Lwia saga” zobaczymy, jak stado lwów z Botswany, gdzie żyje największa populacja męskich osobników tego gatunku, walczy o przetrwanie. Lwiątka są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa w pierwszych miesiącach swojego życia. Tylko jeden na pięć młodych lwów dożywa drugiego roku, by później doskonalić przez lata umiejętności, które uczynią go superdrapieżnikiem. Program pokazuje, jak młode uczą się od członków swojej rodziny, szlifują umiejętności, które kiedyś dadzą im przewagę, i ćwiczą zabójcze chwyty na upolowanych przez rodziców ofiarach. Za kilka lat ambitne samce lwów będą umiały sobie radzić samodzielnie i pewnego dnia staną na czele własnego stada. Dowiedz się, kto zostanie królem lwem.

„Arcytrudna misja: lamparty u progu” - premiera w sobotę 25 marca o godz. 18:00.
Kiedy fotografowie National Geographic wyruszają wykonać przydzielone im zadanie, nie jest to tylko zwykła praca, lecz odpowiedzialna misja. Podróżując po całym świecie, pokazują nam, czego powinniśmy się dowiedzieć, by ocalić zagrożone gatunki, uchronić nas samych i dążyć do zrównoważonego istnienia na Ziemi. Steve Winter od lat zajmuje się fotografią dzikiej przyrody - głównie wielkich kotów. Jego wielokrotnie nagradzane prace przyczyniają się do wzrostu świadomości na temat problemów tych zwierząt. Tym razem swój obiektyw kieruje na lamparty. Winter przemierza Park Narodowy Sanjay Gandhi oraz Park Narodowy Jima Corbetta w Indiach, by uchwycić  wyjątkowe momenty z życia tych majestatycznych stworzeń egzystujących w bliskim sąsiedztwie ludzi i opowiedzieć historie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych relacji z człowiekiem.

„Królowa pościgu” - premiera w niedzielę 26 marca o godz. 18:00.
Sawanna i lasy akacjowe w Afryce są siedliskiem słynącego z szybkości i gracji zwierzęcia – to dom geparda. To nie tylko najszybszy ssak na Ziemi, ale również najlepszy myśliwy spośród wszystkich afrykańskich wielkich kotów. Może osiągnąć prędkość niemal 100 km/h w ciągu zaledwie 3 sekund. W dziczy zwierzęta te dożywają zwykle 10-12 lat. Program „Królowa pościgu” podąża śladami samicy, która każdego dnia musi chronić swoje młode i zapewnić im pożywienie na niebezpiecznych równinach Serengeti w Tanzanii.
Załączniki

Pobierz wszystkie

10_02_2017_Miesiac z wielkimi kotami na Nat Geo Wild.pdf

pdf | 1,23 MB

Pobierz
10_02_2017_Miesiac z wielkimi kotami na Nat Geo Wild.docx

docx | 50,7 KB

Pobierz
Wielkie_koty_kontra_deszcz_1.jpg

grafika | 7,14 MB

Pobierz
Wielkie_koty_kontra_deszcz_3.jpg

grafika | 3,77 MB

Pobierz
Wielkie_koty_kontra_deszcz_2.jpg

grafika | 2,84 MB

Pobierz
Dusza_kota_2.jpg

grafika | 2,07 MB

Pobierz
Lamparty_u_progu_4.jpg

grafika | 2,25 MB

Pobierz
Lamparty_u_progu_2.jpg

grafika | 1,91 MB

Pobierz
Lamparty_u_progu_1.jpg

grafika | 1,88 MB

Pobierz
krolowa_poscigu_2.jpg

grafika | 1,66 MB

Pobierz
Lamparty_u_progu_3.jpg

grafika | 1,45 MB

Pobierz
Dzicy_rywale_3.jpg

grafika | 1,41 MB

Pobierz
Dzicy_rywale_1.jpg

grafika | 1,42 MB

Pobierz
Dzicy_rywale_2.jpg

grafika | 1,4 MB

Pobierz
Dusza_kota_1.jpg

grafika | 1,24 MB

Pobierz
krolowa_poscigu_4.jpg

grafika | 1,14 MB

Pobierz
krolowa_poscigu_5.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
krolowa_poscigu_3.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
Lwia_saga_1.jpg

grafika | 609 KB

Pobierz
Lwia_saga_3.jpg

grafika | 520 KB

Pobierz
Lwia_saga_2.jpg

grafika | 482 KB

Pobierz
Lwy_nowy_poczatek_1.jpg

grafika | 6,95 MB

Pobierz
Lwy_nowy_poczatek_2.jpg

grafika | 6,31 MB

Pobierz
Dusza_kota_3.jpg

grafika | 1,62 MB

Pobierz
krolowa_poscigu_1.jpg

grafika | 702 KB

Pobierz
Lwy_nowy_poczatek_3.jpg

grafika | 172 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Wybrane propozycje programowe Nat Geo Wild na grudzień

Grudzień na kanale Nat Geo Wild przeniesie nas w rejony najbardziej dzikie. Nie oznacza to wcale, że będziemy przemierzać wyłącznie odległe i mało znane kraje. Okazuje się bowiem, że nawet miejsca, które z pozoru są nam znajome, skrywają swoje niezwykłe tajemnice. Odwied
Afrykańskie królestwo zwierząt w całej okazałości w listopadzie na kanale Nat Geo Wild

Badacze i naukowcy biją na alarm – blisko połowa zamieszkujących Afrykę gatunków zwierząt jest zagrożona wyginięciem. Całe szczęście można tu jeszcze spotkać majestatyczne dzikie koty, wspaniałe słonie, żyrafy, nosorożce, hipopotamy i wiele innych gatunków zwierząt. To o
Goryle, szympansy, słonie, hipopotamy i hieny – to tylko nieliczni przedstawiciele niezwykłego świata zwierząt Ugandy. Poznajcie ich podczas niecodziennej podróży z kanałem Nat Geo Wild

Dzika Uganda - perła Afryki. To kraj pełen różnorodności, dziki i nieprzenikniony, który od lat rozbudza wyobraźnię badaczy, obserwujących z uwagą niezwykłą przyrodę kraju i zwierzęta zamieszkujące te tereny. Przemierzymy tutejsze parki narodowe i obszary chronione, by p
W Światowy Dzień Zwierząt kanał Nat Geo Wild zwraca uwagę na trudne relacje ludzi i innych istot

4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Tego dnia kanał Nat Geo Wild chce sprowokować widzów do refleksji nad stosunkiem ludzi do innych mieszkańców Ziemi oraz uświadomić, że są to istoty czujące i wrażliwe, wobec których należy zachowywać szacunek i starać się rozumieć ich potrzeby. Dzięki emitowanym tego dnia przez całą dobę filmom dokumentalnym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt i ich środowisko naturalne oraz przekonać się, że współistnienie ludzi i zwierząt jest możliwe – konieczne jest jednak zrozumienie i dobra wola.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.