Oko w oko z najgroźniejszymi zwierzętami świata, czyli „Tydzień potwornickich” na Nat Geo Wild

Warszawa, 18.05.2017

Oko w oko z najgroźniejszymi zwierzętami świata, czyli „Tydzień potwornickich” na Nat Geo Wild

Nat Geo Wild zaprasza na spotkania z najgroźniejszymi drapieżcami na świecie, znajdującymi się na szczycie łańcucha pokarmowego. Urodzeni, by zabijać – ich ofiary nie mają szans w bezpośrednim starciu. Są szybcy, bezwzględni i śmiertelnie niebezpieczni.

„Tydzień potwornickich” – premiery od poniedziałku do soboty, 12-18 czerwca o godz. 18:00 na Nat Geo Wild.

Oglądaj Tydzień potwornickich na Nat Geo Wild

„Tydzień potwornickich” to codzienne spotkania z najbardziej przerażającymi na świecie i dominującymi na swoich terenach stworzeniami. Wraz z kamerami Nat Geo Wild, w programach z cyklu „Najgroźniejsze zwierzęta Australii”, odwiedzimy różne zakątki tego kontynentu, by zobaczyć z bliska najgroźniejsze gady na świecie, takie jak krokodyle różańcowe i ogromne, śmiertelnie jadowite węże. Przekonamy się również, że z pozoru niewinnie wyglądające stworzenia morskie mogą być bardziej niebezpieczne niż budzące powszechny strach tarantule. W programie „Sekrety kobry królewskiej”, wraz z łowcą węży, odkryjemy tajemnice tych majestatycznych zwierząt, zamieszkujących lasy Indii. W dokumencie „Poszukiwany: krokodyl różańcowy”, odwiedzimy Park Narodowy Kakadu w Australii, by poznać historię Brutusa,
50-letniego krokodyla, i prześledzić jego drogę do dominacji w stadzie. Program „Komodo: królestwo waranów” zabierze nas w odległe rejony Pacyfiku, by ukazać z bliska zamieszkujące te tereny zwierzęta, przypominające swym wyglądem smoki - warany. Cykl zamknie produkcja „Dzika Argentyna: Wodne królestwa”, która przeniesie widzów na północno-wschodnie rubieże tego drugiego co do wielkości kraju Ameryki Południowej – na zamieszkałe  przez setki gatunków zwierząt mokradła Iberá.

„Tydzień potwornickich” – premiery od poniedziałku do soboty, 12-18 czerwca o godz. 18:00 na Nat Geo Wild.
Opisy programów:
„Najgroźniejsze zwierzęta Australii: Północ dla odważnych” – premiera w poniedziałek 12 czerwca o godz. 18:00.
Najgrozniejsze-zwierzeta_Australii_Polnoc_dla_odwaznych_2.jpg
Australia to kraina ekstremów i naturalne miejsce życia wielu bezwzględnych zabójców, których nie spotkamy nigdzie indziej na Ziemi. Tropikalna północ kontynentu to siedlisko krokodyla różańcowego, największego żyjącego współcześnie gada i największego nadbrzeżnego drapieżnika na naszej planecie. Jest on w stanie zaatakować niemal każde zwierzę, które znajdzie się w jego zasięgu i robi to w mgnieniu oka. Jest również niezwykle niebezpieczny dla człowieka. Innym potworem zamieszkującym tutejsze wody jest szkaradnica, drapieżna ryba, przypominająca swym wyglądem skałę. Jej ciało uzbrojone jest w kolce połączone z gruczołami jadowymi, a ukłucie może być dla człowieka śmiertelne. Pomiędzy listopadem a kwietniem wybrzeża tropikalnych części Australii są wręcz zalewane przez meduzy. Podczas gdy niektóre z nich są zupełnie niegroźne, inne to zimnokrwiści zabójcy. Cechująca się niewielkim rozmiarem meduza irukandji jest jedną z najbardziej jadowitych istot znanych człowiekowi – jej toksyczna broń jest sto razy silniejsza niż jad kobry i tysiąc razy bardziej śmiertelna niż ukąszenie tarantuli. W tych wodach jest jednak ktoś groźniejszy – kubopławy. Poparzenie tej meduzy jest niezwykle bolesne i niebezpieczne nawet dla dorosłej osoby, może skutkować śmiercią w ciągu zaledwie kilku minut.
„Najgroźniejsze zwierzęta Australii: Mieszkańcy buszu” – premiera we wtorek 13 czerwca o godz. 18:00.
Najgrozniejsze-zwierzeta_Australii_Mieszkancy_buszu_01.jpg
Większość kontynentu australijskiego zdominowana jest przez rozległe, suche regiony i czerwone pustynie. Te jałowe krajobrazy są często dręczone przez susze, a przy temperaturach wynoszących blisko 50 stopni C, lokalna przyroda musiała wymyśleć ekstremalne strategie przetrwania. Australia jest domem dla różnej maści gadów, wśród których znajdziemy jedne z najbardziej jadowitych węży na Ziemi, jak mulga czy tajpan pustynny. Jad tajpana jest uznawany za najbardziej toksyczny ze wszystkich. Na szczęście konfrontacje z człowiekiem są raczej rzadkością ze względu na rejon występowania zwierzęcia. Toksyny zawarte w jednym ukąszeniu tego przerażającego stworzenia mogą zabić sto osób w niecałą godzinę. To prawdziwy morderca. Australia to również dom warana wielkiego, największej jaszczurki na tym kontynencie. Warany żywią się małymi ssakami, ptakami i innymi gadami, choć również zdarza się, że polują na większe zwierzęta, jak wombaty, kangury czy samotne dingo. Pustynie Australii skrywają jednak jeszcze innego potwora, będącego dość oryginalnie wyglądającym wytworem ewolucji – molocha straszliwego. Ciało tej jaszczurki pokryte jest kolczastą zbroją, zaś jej pierwszą linią obrony jest bycie wtapianie się w otoczenie.
„Najgroźniejsze zwierzęta Australii: Władcy lasów” – premiera w środę 14 czerwca o godz. 18:00.
Ep103_Australia'sDeadliestMonsters_004.jpg
Na kontynencie pełnym niebezpiecznych potworów, te budzą szczególny strach. Mowa o ptasznikach australijskich, jadowitych pająkach, które na miejsce zamieszkania upodobały sobie rejony nieopodal zaludnionego Sydney. Unikatowy peptyd, znajdujący się w ich jadzie, jest szczególnie śmiertelny dla ludzi. Przed wynalezieniem antidotum, ukąszenie ptasznika często kończyło się śmiercią. Przeniesiemy się również do Tasmanii, gdzie spotkamy największego żyjącego współcześnie mięsożernego torbacza – diabła tasmańskiego. Nad Górami Flindersa będziemy zaś wypatrywać orła australijskiego - największego drapieżnego ptaka zamieszkującego ten kontynent. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić do 2,5 metra. Nawet większe zwierzęta, jak kangury, muszą być przygotowane na niespodziewany atak z powietrza. Jednym z najlepiej „uzbrojonych” zwierząt Australii jest jednak wyposażona w garnitur z groźnie wyglądających długich szpilek kolczatka. Nie brakuje jej też cech typowego drapieżcy – zwierzę ma imponujące pazury, a także pysk i język przystosowane do wyszukiwania smakowitego posiłku.
„Sekrety kobry królewskiej” – premiera w czwartek 15 czerwca o godz. 18:00.
Sekrety_kobry_krolewskiej_03.jpg
Wraz z Nat Geo Wild przeniesiemy się do Indii, miejsca, w którym żyje największy z jadowitych węży - kobra królewska, osiągająca nawet 5,5 metra długości. Zanim deszcze nawiedzą siedliska kobr, te powinny znaleźć partnera. Ich szalone poszukiwania doprowadzają je na terytoria zamieszkałe przez ludzi. Ponieważ część lasów, w których żyją węże, zamieniła się w tereny uprawne, granica między ludźmi a zwierzętami ciągle się przesuwa. Przywiedzione łatwym łupem – żyjącymi w ludzkich siedliskach szczurami i żywym inwentarzem – kobry często gubią trop i nie potrafią uciec z powrotem do dziczy. Choć nie są agresywne, to zarówno dla bezpieczeństwa węży, jak i ludzi na posterunku czuwają poławiacze, którzy zabierają kobry z ludzkich siedlisk i uwalniają w ich naturalnym środowisku.
„Poszukiwany: krokodyl różańcowy” – premiera w piątek 16 czerwca o godz. 18:00.
BossCroc_LR_003.jpg
W programie poznamy historię Brutusa, 50-letniego krokodyla różańcowego, i prześledzimy jego drogę do dominacji w stadzie. Przeniesiemy się pół wieku wstecz, do czasów narodzin gada w Parku Narodowym Kakadu w Australii. Dowiemy się, w jaki sposób wyglądały jego pierwsze, najtrudniejsze miesiące życia, podczas których małe krokodyle są łatwym kąskiem dla innych drapieżników. Brutus i jego brat Nero należą do szczęśliwców. Samica robi wszystko, aby ich chronić - poluje na drapieżne węże, zanim one będą miały szansę zaatakować jej młode. Będziemy świadkami zmagań Brutusa po opuszczeniu rodzinnego gniazda. Zarówno on, jak i Nero podążą własnymi ścieżkami i będą musieli uważać, by ponownie nie spotkać swojej rodzicielki, bo tym razem mogliby stać się jej obiadem. Wreszcie dowiemy się, w jaki sposób Brutus stał się dominującym samcem w stadzie i jakim wyzwaniom musiał stawić czoła, by ten status utrzymać.
„Komodo: królestwo waranów” – premiera w sobotę 17 czerwca o godz. 18:00.
Komodo_krolestwo_waranow_02.jpg
Jest taka wyspa, na której wciąż mieszkają smoki…. To wyspa Komodo w odległym zakątku Pacyfiku, siedlisko waranów zwanych smokami z Komodo. Są to największe jaszczurki żyjące na Ziemi, będące drapieżnikami ze szczytu piramidy troficznej. Zwierzęta te są obecnie zagrożone wyginięciem – jest ich około 5 tysięcy. Wraz z kamerami Nat Geo Wild przyjrzymy się ich codziennemu życiu, zobaczymy, w jaki sposób polują, poszukują partnerów i walczą o dominację w stadzie. 
„Dzika Argentyna: Wodne królestwa” – premiera w niedzielę 18 czerwca o godz. 18:00.
Dzika_Argentyna_01.jpg
Położone w północno-wschodniej części Argentyny mokradła Iberá zamieszkują setki gatunków zwierząt. Choć na pierwszy rzut oka panuje tu sielska atmosfera, tereny te nie są pozbawione niebezpieczeństw. Latem, kiedy poziom wód jest niski, w środku upalnego dnia większość zwierząt szuka ukojenia w cieniu. Jest jednak kilka wyjątków. Samice kajmanów, dotąd niewyróżniające się z otoczenia, chcąc zwrócić uwagę potencjalnego partnera, stawiają się w centrum zainteresowania. Ryby, w desperackim poszukiwaniu brakującego w wodzie tlenu, niebezpiecznie zbliżają się do powierzchni wody, by zostać pożartymi przez czekające już na nie wygłodniałe ptaki. Mokradła Ibery są domem dla niezwykle dziwnego gatunku - żabiru amerykańskiego - najwyższego latającego ptaka w Ameryce Południowej. Stworzenie to wydaje się być żywcem wyjęte z epoki dinozaurów. W listopadzie, kiedy fauna i flora rozkwitła już nieco dzięki pierwszym strugom deszczu, mokradła stają się niczym ul. Rozpoczyna się najbardziej pracowity czas dla kapibary wielkiej, największego żyjącego obecnie gryzonia, który przechodzi okres godowy. Zwierzęta te są pokarmem dla żyjących tu kajmanów, te zaś stanowią pożywienie innych zabójczych mięsożerców - jaguarów. Niebezpieczeństwo czai się jednak nie tylko na lądzie – lśniące wody Ibery są domem poruszających się stadnie zabójców – piranii.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

18_05_2017_Tydzien potwornickich na Nat Geo Wild.pdf

pdf | 1,31 MB

Pobierz
18_05_2017_Tydzien potwornickich na Nat Geo Wild.doc

doc | 80 KB

Pobierz
Poszukiwany_krokodyl_rozancowy_1.jpg

grafika | 17,9 MB

Pobierz
Poszukiwany_krokodyl_rozancowy_2.jpg

grafika | 17,7 MB

Pobierz
Sekrety_kobry_krolewskiej_4.jpg

grafika | 6,75 MB

Pobierz
Sekrety_kobry_krolewskiej_3.jpg

grafika | 4,07 MB

Pobierz
Poszukiwany_krokodyl_rozancowy_3.jpg

grafika | 10,6 MB

Pobierz
Sekrety_kobry_krolewskiej_1.jpg

grafika | 1,78 MB

Pobierz
Sekrety_kobry_krolewskiej_2.jpg

grafika | 1,01 MB

Pobierz
Najgrozniejsze-zwierzeta_Australii_wladcy_lasow_2.jpg

grafika | 5,63 MB

Pobierz
Najgrozniejsze-zwierzeta_Australii_wladcy_lasow_1.jpg

grafika | 2,21 MB

Pobierz
Najgrozniejsze-zwierzeta_Australii_Polnoc_dla_odwaznych_2.jpg

grafika | 1020 KB

Pobierz
Najgrozniejsze-zwierzeta_Australii_Polnoc_dla_odwaznych_1.jpg

grafika | 1,14 MB

Pobierz
Najgrozniejsze-zwierzeta_Australii_Mieszkancy_buszu_2.jpg

grafika | 1,18 MB

Pobierz
Najgrozniejsze-zwierzeta_Australii_Mieszkancy_buszu_1.jpg

grafika | 1,29 MB

Pobierz
Komodo_krolestwo_waranow_2.jpg

grafika | 1,15 MB

Pobierz
Komodo_krolestwo_waranow_1.jpg

grafika | 1,37 MB

Pobierz
Komodo_krolestwo_waranow_3.jpg

grafika | 920 KB

Pobierz
Komodo_krolestwo_waranow_4.jpg

grafika | 794 KB

Pobierz
Dzika_Argentyna_wodne_krolestwa_1.jpg

grafika | 1,43 MB

Pobierz
Dzika_Argentyna_wodne_krolestwa_2.jpg

grafika | 1,09 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Tu nie obowiązują żadne reguły, oprócz jednej – wygrywa lepszy. „Walki zwierząt” w maju na kanale Nat Geo Wild

temu

W tym świecie walka to konieczny warunek przetrwania. Toczy się na równinach, w górach, na wodzie i lądzie, na terenach odległych i dzikich oraz na obrzeżach miast. Pazury, zęby, mocne szczęki i niepohamowane instynkty - to one pomagają zdobyć żywność, terytorium i władzę.
Jeden z najbardziej niezwykłych krajów świata i zwierzęta, które można spotkać tylko tutaj. „Dzikie Chile” w maju na kanale Nat Geo Wild

temu

Jesteśmy niemal na końcu świata. W kraju, którego północne krańce są suche i gorące, a południowe graniczą z Antarktydą. Chile – kraj wąski miejscami jedynie na 90 km i bardzo długi. Rozciąga się od krańców Ameryki Południowej wzdłuż wybrzeża przez 4 tysiące kilometrów na północ. Zwierzęta mają tu niełatwe warunki do życia. Część z nich to gatunki endemiczne, których nie można spotkać w żadnym innym miejscu na świecie.
Światowy Dzień Ziemi w Nat Geo Wild trwa… przez cały tydzień. Poznaj najciekawsze miejsca i największe tajemnice naszej planety

temu

Różnorodna, zaskakująca, jedyna. Choć wiemy o Ziemi coraz więcej, wciąż nie odkryliśmy większości jej sekretów. Z okazji Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, Nat Geo Wild chce zachęcić widzów nie tylko do większej troski o naszą planetę, ale także pokazać jej nieznane oblicze. Zejdziemy pod wodę, odwiedzimy miejsca, które określić można rajem na Ziemi, posłuchamy też niezwykłej symfonii inspirowanej cudami naszego świata.
Nie muszą być duże, by pokonać swoją ofiarę

temu

To będzie trzymający w napięciu tydzień, podczas którego poznamy najgroźniejszych myśliwych świata i przyjrzymy się z bliska, co robią, by pokonać ofiarę. Niech was nie zdziwi fakt, że wygrany wcale nie musi być większy i silniejszy. Wystarczy, że będzie szybszy albo sprytniejszy. Przekonaj się, czego dopuszczają się zwierzęta, by skutecznie upolować cel, który sobie obrały.

Lipiec na kanale Nat Geo Wild

W lipcu wraz z kamerami Nat Geo Wild wybierzemy się do Parku Narodowego Krugera, by zobaczyć, jak wygląda „Życie na safari”. Odwiedzimy również „Ekstremalne oseski”, czyli potomstwo najgroźniejszych zwierząt z całego świata. W dokumencie „Drapieżni połykacze” poznamy przerażające stworzenia, których głównym atutem jest... paszcza, zaś w produkcji „Miodożer do zadań specjalnych”, będziemy towarzyszyć samicy  wychowującej swoje młode. Sprawdźcie, co jeszcze przygotowaliśmy w tym miesiącu!