Światowy Dzień Ziemi w Nat Geo Wild trwa… przez cały tydzień. Poznaj najciekawsze miejsca i największe tajemnice naszej planety

Światowy Dzień Ziemi w Nat Geo Wild trwa… przez cały tydzień. Poznaj najciekawsze miejsca i największe tajemnice naszej planety

Opublikowany

Różnorodna, zaskakująca, jedyna. Choć wiemy o Ziemi coraz więcej, wciąż nie odkryliśmy większości jej sekretów. Z okazji Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, Nat Geo Wild chce zachęcić widzów nie tylko do większej troski o naszą planetę, ale także pokazać jej nieznane oblicze. Zejdziemy pod wodę, odwiedzimy miejsca, które określić można rajem na Ziemi, posłuchamy też niezwykłej symfonii inspirowanej cudami naszego świata.

„Tydzień dla Ziemi” – od niedzieli 22 kwietnia do soboty 28 kwietnia. Premiery od poniedziałku do czwartku o godz. 18:00

„Wzywam rządy, przedstawicieli biznesu i wszystkich obywateli świata do okazania należnego szacunku Matce Ziemi oraz do dbania o nią w sposób, na jaki zasługuje” – tak 22 kwietnia 2010 roku ówczesny sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon rozpoczął pierwszy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Święto to zostało ustanowione rok wcześniej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Data 22 kwietnia nie jest przypadkowa – na ten dzień przypada równonoc wiosenna. Co roku tego dnia na całym świecie przeprowadzane są liczne akcje, które mają podnieść świadomość społeczną w zakresie dbania o dobro naszej planety. Szczególny nacisk kładziony jest na ochronę klimatu i zrównoważony rozwój, by nie dopuścić do dalszej degradacji ekosystemów.
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to doskonała okazja, by pochylić się nad niezwykłością i pięknem naszej planety oraz zastanowić nad rolą i wpływem człowieka na otaczające środowisko naturalne. W Nat Geo Wild poświęcamy Matce Ziemi nie dzień, a cały tydzień. Dokumenty przygotowane na „Tydzień dla Ziemi” pozwolą uświadomić sobie, jak fascynujący jest otaczający świat przyrody i jakie są dla niego największe zagrożenia.

W ramach „Tygodnia dla Ziemi” wyemitowane zostaną produkcje:

Symphony for Our World - Trailer | National Geographic

 • Symfonia dla naszego świata - premiera w niedzielę 22 kwietnia o godz. 18:00

  Tegoroczny Dzień Ziemi National Geographic uczci w wyjątkowy sposób. Wyruszamy w podróż artystyczną i naukową po morzach, lądach, górach i przestworzach przy akompaniamencie pięcioczęściowej kompozycji – tak różnorodnej i dynamicznej, jak sama Ziemia. „Symfonia dla naszego świata” splata zapierające dech w piersiach odkrycia i intymne portrety dzikiej przyrody. Dzięki współpracy z kompozytorami Bleeding Fingers i zespołem X Ambassadors, każda z pięciu części tej oryginalnej symfonii towarzyszy wizualnej narracji. Zaczniemy w tajemniczych głębinach mórz, wynurzymy się na brzeg, gdzie szaleje burza, przyjrzymy się rozległym krajobrazom i rozwijającym się ekosystemom, wzniesiemy się na odludne górskie szczyty i pokażemy Ziemię z wyjątkowej perspektywy – jako widzianą z oddali niebieską kropkę, którą nazywamy domem. Muzyka i wizualizacje opowiadają o złożonej, ale delikatnej naturze fascynujących ekosystemów, które pozwalają nam przetrwać i wspólnie się rozwijać. „Symfonia dla naszego świata” to radosny chór na cześć Ziemi, który przypomni nam, dlaczego tak ważna jest ochrona cennych zasobów naszej planety.
SymphonyForOurWorld_NG_113016.jpg
 • Tajemniczy świat wielorybów - premiera w poniedziałek 23 kwietnia o godz. 18:00  

  Udaj się z nami w podróż śladami podwodnych gigantów - wielorybów. Będziemy uczestniczyć w ich codziennym życiu, obserwując łowieckie strategie i życie towarzyskie. Dowiemy się też, z jakimi zagrożeniami muszą się borykać na co dzień i podpowiemy, co jako ludzie możemy zrobić, by wieloryby dalej mogły żyć w swoim naturalnym środowisku.
Tajemniczy świat wielorybów 3.JPG
 • Nowa Zelandia – wyspa cudów – premiera we wtorek 24 kwietnia o godz. 18:00  

  Wyspy Nowej Zelandii były jednym z ostatnich lądów skolonizowanych przez człowieka. Dzięki temu w ich plaże, góry i lasy jeszcze nie tak dawno nie ingerowali ludzie. Umożliwiło to powstanie prawdziwej oazy dla zwierząt. Ewolucja doprowadziła do tego, że obecnie mieszkają tu jedne z najrzadszych i najbardziej niezwykłych stworzeń na Ziemi, czyniąc z Nowej Zelandii niemal bajkową krainę.
Ep101_WildNewZealandLostParadise_08.jpg
 • Odkrywcy z morskich głębin - premiera w środę 25 kwietnia o godz. 18:00  

  Głęboko pod powierzchnią oceanu znajduje się lodowy świat pogrążony w wiecznej ciemności. Ta otchłań to największe siedlisko zwierząt. To tu właśnie spędzają dużą część swego życia niektóre ssaki morskie. Badacze odkryli właśnie, że żyją one jeszcze głębiej niż się nam dotychczas wydawało. Dzięki takim zdobyczom nauki i techniki, jak podwodne kamery i skanery 3D, będziemy w stanie zobaczyć dowody na to niezwykłe odkrycie. Odbędziemy podróż w najgłębsze morskie otchłanie. Poznamy niezwykle rzadkie zwierzęta, które były w stanie zaadaptować się do życia w tak trudnych warunkach.
TheNewSpermWhale_03.jpg
 • Jane Goodall: ocalić raj – premiera w czwartek 26 kwietnia o godz. 18:00  

  By raj mógł nosić to miano dłużej, trzeba włożyć w jego utrzymanie wiele pracy i wysiłku. Dowodem na tę tezę są trzy wyspy u wybrzeży Tanzanii, które pokazują, jak istotne są wysiłki i starania zaangażowanych i odpowiedzialnych za środowisko ludzi. Dbają oni tu o żółwie, ochronę koralowców i edukację kolejnych pokoleń. Przypominając myśl jednej z czołowych działaczek na rzecz ochrony przyrody - Jane Goodall - dokument rzuca światło na znaczenie praktycznej ochrony środowiska morskiego.
Jane Goodall ocalić raj 1.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wielkie świętowanie Dnia Ziemi w kwietniu na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 7,74 MB

Pobierz
Wielkie świętowanie Dnia Ziemi w kwietniu na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 452 KB

Pobierz
Tajemniczy świat wielorybów 3.JPG

grafika | 21,1 MB

Pobierz
Nowa Zelandia wyspa cudów 1.jpg

grafika | 1,5 MB

Pobierz
Nowa Zelandia wyspa cudów 2.jpg

grafika | 1,9 MB

Pobierz
Nowa Zelandia wyspa cudów 3.jpg

grafika | 2,34 MB

Pobierz
Symfonia dla naszego świata 4.jpg

grafika | 24,1 MB

Pobierz
Odkrywcy z morskich głębin 3.jpg

grafika | 4,24 MB

Pobierz
Odkrywcy z morskich głębin 5.jpg

grafika | 1,69 MB

Pobierz
Odkrywcy z morskich głębin 4.jpg

grafika | 4,93 MB

Pobierz
Odkrywcy z morskich głębin 2.jpg

grafika | 3,18 MB

Pobierz
Odkrywcy z morskich głębin 1.jpg

grafika | 2,74 MB

Pobierz
Symfonia dla naszego świata 8.jpg

grafika | 829 KB

Pobierz
Symfonia dla naszego świata 3.jpg

grafika | 10,8 MB

Pobierz
Symfonia dla naszego świata 2.jpg

grafika | 14,8 MB

Pobierz
Symfonia dla naszego świata 1.jpg

grafika | 8,47 MB

Pobierz
Jane Goodall ocalić raj 5.jpg

grafika | 1,92 MB

Pobierz
Jane Goodall ocalić raj 3.jpg

grafika | 1,49 MB

Pobierz
Jane Goodall ocalić raj 2.jpg

grafika | 4,43 MB

Pobierz
Jane Goodall ocalić raj 1.jpg

grafika | 5,55 MB

Pobierz
Tajemniczy świat wielorybów 2.jpg

grafika | 5,84 MB

Pobierz
Tajemniczy świat wielorybów 1.jpg

grafika | 250 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Życie na tykającej bombie. „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

temu

Śnieżne grzbiety Gór Kaskadowych ukrywają aktywne wulkany. Życie wygląda tu z pozoru całkiem normalnie, bo na górskich zboczach mieszkają lisy, a w skalistych strumieniach żyją ogoniaste żaby. Ale góry mają burzliwą przeszłość i niepewną przyszłość. Te śpiące olbrzymy - zniekształcone przez podziemne strumienie lawy - mogą w każdej chwili wybuchnąć, co miałoby katastrofalne skutki dla całego regionu. Pięcioodcinkowa seria kanału Nat Geo Wild „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” pokaże, co dzieje się z naturą, gdy nastąpi już nieunikniona erupcja.
Zimna, tajemnicza i… bajecznie piękna. Blok programowy „Tydzień z Rosją” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

temu

Dwa kontynenty, 11 stref czasowych, góry, morza, lasy – Rosja to kraj tak zróżnicowany, jak niezbadany i fascynujący. W czerwcu oczy całego świata zwrócą się na nią za sprawą Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Dzięki blokowi programowemu „Tydzień z Rosją” odwiedzimy najdalsze i najbardziej niedostępne zakątki tego gigantycznego kraju, by poznać jego najdziksze oblicze.
Dwa niezwykłe gatunki nietoperzy ukryte w meksykańskiej dżungli. „Wampiry z Meksyku” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

temu

Kiedy nad meksykańską dżunglą zapada zmrok, miliony nietoperzy wzbijają się w niebo. Wśród nich dwa niezwykłe gatunki - Vampyrum Spectrum i Chrotopterus Auritus. Nie zadowoli ich polowanie na robaki czy ćmy. To mięsożercy, dlatego będą czyhać na znacznie większe okazy. Nikt dotąd nie widział ich w akcji, więc przed twórcami dokumentu naprawdę niełatwe zadanie. Podczas niezwykłej podróży do Meksyku, kanał Nat Geo Wild odkryje nieznane fakty o tych ssakach i pokaże je w wielu niezwykłych sytuacjach.
Geny, niezwykłe cechy osobnicze czy dobra strategia? „Jak przeżyć na Alasce” w maju na kanale Nat Geo Wild

temu

Alaska nie kojarzy się z przyjaznym klimatem. Teren jest górzysty, temperatury niskie, wieje silny wiatr, a zima opuszcza mieszkańców tylko na kilka krótkich miesięcy. Wybierzcie się w niesamowitą podróż po Alasce z niezwykłym przewodnikiem – kanadyjskim surwiwalowcem Lesem Stroudem.

Maj na kanale Nat Geo Wild

Wiosna w pełni, a dla wszystkich kochających wiosenne ćwierkanie ptaków kanał Nat Geo Wild przygotował inspirującą podróż do ptasiego świata. Można się będzie w nim zagłębić za sprawą dokumentu "Planeta ptaków". Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się ze słońca i wysokich temperatur. Na terenie górzystej Alaski klimat jest dużo mniej przyjazny, a zima panuje tam niemal cały rok. Jak przeżyć na Alasce? Podpowiedzą nam obserwacje mieszkających tam niedźwiedzi czy reniferów. Walki o przetrwanie mają też swój dosłowny aspekt - zobaczymy, jakie pojedynki prowadzą ze sobą zwierzęta i jakiej używają broni. Będzie naprawdę gorąco.