Życie na tykającej bombie. „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

Życie na tykającej bombie. „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

Śnieżne grzbiety Gór Kaskadowych ukrywają aktywne wulkany. Życie wygląda tu z pozoru całkiem normalnie, bo na górskich zboczach mieszkają lisy, a w skalistych strumieniach żyją ogoniaste żaby. Ale góry mają burzliwą przeszłość i niepewną przyszłość. Te śpiące olbrzymy - zniekształcone przez podziemne strumienie lawy - mogą w każdej chwili wybuchnąć, co miałoby katastrofalne skutki dla całego regionu. Pięcioodcinkowa seria kanału Nat Geo Wild „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” pokaże, co dzieje się z naturą, gdy nastąpi już nieunikniona erupcja.

„Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” – premiera w niedzielę 24 czerwca o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild

Góry Kaskadowe, rozciągające się w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, to najbardziej „wybuchowe” pasmo górskie w Ameryce. Wśród jego szczytów znajduje się trzynaście wulkanów. Spośród nich siedem wybuchło w ciągu ostatnich 300 lat. Zbocza gór pokrywa nieskazitelnie piękna przyroda, dla której erupcja wulkanu to prawdziwa katastrofa. Ale przyroda jest tu przyzwyczajona do zniszczeń i ma wielkie doświadczenie w nieustannym odradzaniu się. Podstawą do tego jest woda, której przez cały rok dostarcza topniejący śnieg. Dzięki niej nasiona mogą przerodzić się w rośliny, a te stają się pokarmem dla zwierząt.
Olśniewająca Ameryka 1.jpgOlśniewająca Ameryka 6.jpgOlśniewająca Ameryka 4.jpgOlśniewająca Ameryka 3.jpgOlśniewająca Ameryka 5.jpgOlśniewająca Ameryka 8.jpgOlśniewająca Ameryka 2.jpgOlśniewająca Ameryka 9.jpgOlśniewająca Ameryka 7.jpg
Dietę wegetariańską stosuje na przykład żyjący tu suseł. Jego życie to ciągła ciężka praca – co roku przekopuje około tony gleby. Zawsze dba o to, by z jego tuneli było jakieś awaryjne wyjście. To może ocalić mu życie podczas erupcji wulkanu. Susły to pierwsze zwierzęta, które po wybuchu wracają w pokryte lawą i popiołem góry. I są one ostatnim, niezwykle ważnym ogniwem, które pomaga przywrócić życie na spalone zbocza wulkanu. Dzięki ich ciągłemu przekopywaniu ziemi, staje się ona spulchniona i gotowa na przyjęcie roślin.
Olśniewająca Ameryka 12.jpg
Susły miały ogromną rolę w odrodzeniu przyrody na zboczach wulkanu St. Helen’s po katastrofalnej erupcji, która miała miejsce zaledwie 40 lat temu. W wyniku wybuchu zginęło wtedy 57 osób, a 300 km autostrad i 47 mostów zostało zniszczonych. Dziś zbocza wulkanu na nowo tętnią życiem, ale ten stan nie będzie trwał wiecznie i wulkan w końcu znów się obudzi. Góry Kaskadowe będą stale przypominać nam o wulkanicznej przeszłości naszego świata i jego przyszłości pełnej niewiadomych.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Olśniewająca Ameryka 12.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 6.jpg

grafika | 6,91 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 4.jpg

grafika | 3,43 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 1.jpg

grafika | 5,94 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 3.jpg

grafika | 5,59 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 2.jpg

grafika | 2,52 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 7.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 8.jpg

grafika | 1,81 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 9.jpg

grafika | 1,66 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 5.jpg

grafika | 1,84 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 10.jpg

grafika | 722 KB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka w czerwcu na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 228 KB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka w czerwcu na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 251 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zimna, tajemnicza i… bajecznie piękna. Blok programowy „Tydzień z Rosją” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

temu

Dwa kontynenty, 11 stref czasowych, góry, morza, lasy – Rosja to kraj tak zróżnicowany, jak niezbadany i fascynujący. W czerwcu oczy całego świata zwrócą się na nią za sprawą Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Dzięki blokowi programowemu „Tydzień z Rosją” odwiedzimy najdalsze i najbardziej niedostępne zakątki tego gigantycznego kraju, by poznać jego najdziksze oblicze.
Dwa niezwykłe gatunki nietoperzy ukryte w meksykańskiej dżungli. „Wampiry z Meksyku” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

temu

Kiedy nad meksykańską dżunglą zapada zmrok, miliony nietoperzy wzbijają się w niebo. Wśród nich dwa niezwykłe gatunki - Vampyrum Spectrum i Chrotopterus Auritus. Nie zadowoli ich polowanie na robaki czy ćmy. To mięsożercy, dlatego będą czyhać na znacznie większe okazy. Nikt dotąd nie widział ich w akcji, więc przed twórcami dokumentu naprawdę niełatwe zadanie. Podczas niezwykłej podróży do Meksyku, kanał Nat Geo Wild odkryje nieznane fakty o tych ssakach i pokaże je w wielu niezwykłych sytuacjach.
Geny, niezwykłe cechy osobnicze czy dobra strategia? „Jak przeżyć na Alasce” w maju na kanale Nat Geo Wild

temu

Alaska nie kojarzy się z przyjaznym klimatem. Teren jest górzysty, temperatury niskie, wieje silny wiatr, a zima opuszcza mieszkańców tylko na kilka krótkich miesięcy. Wybierzcie się w niesamowitą podróż po Alasce z niezwykłym przewodnikiem – kanadyjskim surwiwalowcem Lesem Stroudem.
Tu nie obowiązują żadne reguły, oprócz jednej – wygrywa lepszy. „Walki zwierząt” w maju na kanale Nat Geo Wild

temu

W tym świecie walka to konieczny warunek przetrwania. Toczy się na równinach, w górach, na wodzie i lądzie, na terenach odległych i dzikich oraz na obrzeżach miast. Pazury, zęby, mocne szczęki i niepohamowane instynkty - to one pomagają zdobyć żywność, terytorium i władzę.

Lipcowe propozycje programowe Nat Geo Wild

W lipcu na kanale Nat Geo Wild czekają nas same zapierające dech wyprawy. W bajkowym otoczeniu zejdziemy do morskich głębin, by znaleźć się w samym centrum… polowania rekinów. Podczas „Tygodnia z rekinami” wielokrotnie serce zabije mocniej, bo poznamy największe i najbardziej drapieżne okazy, stając z nimi niemal oko w oko. Odwiedzimy także „Meksyk nieodkryty” z jego zaskakującą fauną, a seria „Najpiękniejsze parki narodowe USA” przeniesie nas do świata prawdziwych cudów natury. Wakacje nie mogłyby zacząć się lepiej!