Życie na tykającej bombie. „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

Życie na tykającej bombie. „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

Śnieżne grzbiety Gór Kaskadowych ukrywają aktywne wulkany. Życie wygląda tu z pozoru całkiem normalnie, bo na górskich zboczach mieszkają lisy, a w skalistych strumieniach żyją ogoniaste żaby. Ale góry mają burzliwą przeszłość i niepewną przyszłość. Te śpiące olbrzymy - zniekształcone przez podziemne strumienie lawy - mogą w każdej chwili wybuchnąć, co miałoby katastrofalne skutki dla całego regionu. Pięcioodcinkowa seria kanału Nat Geo Wild „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” pokaże, co dzieje się z naturą, gdy nastąpi już nieunikniona erupcja.

„Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” – premiera w niedzielę 24 czerwca o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild

Góry Kaskadowe, rozciągające się w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, to najbardziej „wybuchowe” pasmo górskie w Ameryce. Wśród jego szczytów znajduje się trzynaście wulkanów. Spośród nich siedem wybuchło w ciągu ostatnich 300 lat. Zbocza gór pokrywa nieskazitelnie piękna przyroda, dla której erupcja wulkanu to prawdziwa katastrofa. Ale przyroda jest tu przyzwyczajona do zniszczeń i ma wielkie doświadczenie w nieustannym odradzaniu się. Podstawą do tego jest woda, której przez cały rok dostarcza topniejący śnieg. Dzięki niej nasiona mogą przerodzić się w rośliny, a te stają się pokarmem dla zwierząt.
Olśniewająca Ameryka 1.jpgOlśniewająca Ameryka 6.jpgOlśniewająca Ameryka 4.jpgOlśniewająca Ameryka 3.jpgOlśniewająca Ameryka 5.jpgOlśniewająca Ameryka 8.jpgOlśniewająca Ameryka 2.jpgOlśniewająca Ameryka 9.jpgOlśniewająca Ameryka 7.jpg
Dietę wegetariańską stosuje na przykład żyjący tu suseł. Jego życie to ciągła ciężka praca – co roku przekopuje około tony gleby. Zawsze dba o to, by z jego tuneli było jakieś awaryjne wyjście. To może ocalić mu życie podczas erupcji wulkanu. Susły to pierwsze zwierzęta, które po wybuchu wracają w pokryte lawą i popiołem góry. I są one ostatnim, niezwykle ważnym ogniwem, które pomaga przywrócić życie na spalone zbocza wulkanu. Dzięki ich ciągłemu przekopywaniu ziemi, staje się ona spulchniona i gotowa na przyjęcie roślin.
Olśniewająca Ameryka 12.jpg
Susły miały ogromną rolę w odrodzeniu przyrody na zboczach wulkanu St. Helen’s po katastrofalnej erupcji, która miała miejsce zaledwie 40 lat temu. W wyniku wybuchu zginęło wtedy 57 osób, a 300 km autostrad i 47 mostów zostało zniszczonych. Dziś zbocza wulkanu na nowo tętnią życiem, ale ten stan nie będzie trwał wiecznie i wulkan w końcu znów się obudzi. Góry Kaskadowe będą stale przypominać nam o wulkanicznej przeszłości naszego świata i jego przyszłości pełnej niewiadomych.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Olśniewająca Ameryka 12.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 6.jpg

grafika | 6,91 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 4.jpg

grafika | 3,43 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 1.jpg

grafika | 5,94 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 3.jpg

grafika | 5,59 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 2.jpg

grafika | 2,52 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 7.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 8.jpg

grafika | 1,81 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 9.jpg

grafika | 1,66 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 5.jpg

grafika | 1,84 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 10.jpg

grafika | 722 KB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka w czerwcu na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 228 KB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka w czerwcu na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 251 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
W Światowy Dzień Zwierząt kanał Nat Geo Wild zwraca uwagę na trudne relacje ludzi i innych istot

temu

4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Tego dnia kanał Nat Geo Wild chce sprowokować widzów do refleksji nad stosunkiem ludzi do innych mieszkańców Ziemi oraz uświadomić, że są to istoty czujące i wrażliwe, wobec których należy zachowywać szacunek i starać się rozumieć ich potrzeby. Dzięki emitowanym tego dnia przez całą dobę filmom dokumentalnym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt i ich środowisko naturalne oraz przekonać się, że współistnienie ludzi i zwierząt jest możliwe – konieczne jest jednak zrozumienie i dobra wola.
Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.
Co wspólnego z hipopotamami w Kolumbii ma Pablo Escobar? Odpowiedź w programie „Groźni przybysze” na kanale Nat Geo Wild

temu

Kojoty w Ameryce Północnej, afrykańskie hipopotamy w Kolumbii, nutrie w Stanach Zjednoczonych czy dziki w Australii to przybysze, których pojawienie się zaburzyło równowagę miejscowych ekosystemów. Niektóre same zawędrowały w odległe regiony, innym pomogli ludzie, m.in. słynny odkrywca James Cook czy baron narkotykowy Pablo Escobar.
Odkryj prawdziwą girl power. „Bohaterki świata zwierząt” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Królestwo zwierząt nie zna parytetów i często to samice przewodzą stadu, polują, zdobywają pożywienie i decydują o wyborze partnera. Te „dziewczyny” nie muszą naginać się do żadnych zasad, bo… same je ustalają. Spójrzcie z nami na świat zwierząt z ich perspektywy i poznajcie „Bohaterki świata zwierząt”.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.