Życie na tykającej bombie. „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

Życie na tykającej bombie. „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” w czerwcu na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

Śnieżne grzbiety Gór Kaskadowych ukrywają aktywne wulkany. Życie wygląda tu z pozoru całkiem normalnie, bo na górskich zboczach mieszkają lisy, a w skalistych strumieniach żyją ogoniaste żaby. Ale góry mają burzliwą przeszłość i niepewną przyszłość. Te śpiące olbrzymy - zniekształcone przez podziemne strumienie lawy - mogą w każdej chwili wybuchnąć, co miałoby katastrofalne skutki dla całego regionu. Pięcioodcinkowa seria kanału Nat Geo Wild „Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” pokaże, co dzieje się z naturą, gdy nastąpi już nieunikniona erupcja.

„Olśniewająca Ameryka: tajemnicza Kaskadia” – premiera w niedzielę 24 czerwca o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild

Góry Kaskadowe, rozciągające się w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, to najbardziej „wybuchowe” pasmo górskie w Ameryce. Wśród jego szczytów znajduje się trzynaście wulkanów. Spośród nich siedem wybuchło w ciągu ostatnich 300 lat. Zbocza gór pokrywa nieskazitelnie piękna przyroda, dla której erupcja wulkanu to prawdziwa katastrofa. Ale przyroda jest tu przyzwyczajona do zniszczeń i ma wielkie doświadczenie w nieustannym odradzaniu się. Podstawą do tego jest woda, której przez cały rok dostarcza topniejący śnieg. Dzięki niej nasiona mogą przerodzić się w rośliny, a te stają się pokarmem dla zwierząt.
Olśniewająca Ameryka 1.jpgOlśniewająca Ameryka 6.jpgOlśniewająca Ameryka 4.jpgOlśniewająca Ameryka 3.jpgOlśniewająca Ameryka 5.jpgOlśniewająca Ameryka 8.jpgOlśniewająca Ameryka 2.jpgOlśniewająca Ameryka 9.jpgOlśniewająca Ameryka 7.jpg
Dietę wegetariańską stosuje na przykład żyjący tu suseł. Jego życie to ciągła ciężka praca – co roku przekopuje około tony gleby. Zawsze dba o to, by z jego tuneli było jakieś awaryjne wyjście. To może ocalić mu życie podczas erupcji wulkanu. Susły to pierwsze zwierzęta, które po wybuchu wracają w pokryte lawą i popiołem góry. I są one ostatnim, niezwykle ważnym ogniwem, które pomaga przywrócić życie na spalone zbocza wulkanu. Dzięki ich ciągłemu przekopywaniu ziemi, staje się ona spulchniona i gotowa na przyjęcie roślin.
Olśniewająca Ameryka 12.jpg
Susły miały ogromną rolę w odrodzeniu przyrody na zboczach wulkanu St. Helen’s po katastrofalnej erupcji, która miała miejsce zaledwie 40 lat temu. W wyniku wybuchu zginęło wtedy 57 osób, a 300 km autostrad i 47 mostów zostało zniszczonych. Dziś zbocza wulkanu na nowo tętnią życiem, ale ten stan nie będzie trwał wiecznie i wulkan w końcu znów się obudzi. Góry Kaskadowe będą stale przypominać nam o wulkanicznej przeszłości naszego świata i jego przyszłości pełnej niewiadomych.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Olśniewająca Ameryka 12.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 6.jpg

grafika | 6,91 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 4.jpg

grafika | 3,43 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 1.jpg

grafika | 5,94 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 3.jpg

grafika | 5,59 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 2.jpg

grafika | 2,52 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 7.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 8.jpg

grafika | 1,81 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 9.jpg

grafika | 1,66 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 5.jpg

grafika | 1,84 MB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka 10.jpg

grafika | 722 KB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka w czerwcu na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 228 KB

Pobierz
Olśniewająca Ameryka w czerwcu na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 251 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Światowy Dzień Słonia i niezwykła historia przyjaźni człowieka ze zwierzętami 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild

temu

12 sierpnia już po raz 6. obchodzony będzie Światowy Dzień Słonia. Został on ustanowiony przez Elephant Reintroduction Foundation, by zwrócić uwagę na problem malejącej w zastraszającym tempie populacji tych zwierząt. Dane są katastrofalne. Na początku XX wieku liczba słoni azjatyckich szacowana była na ok. 100 tysięcy - dziś skurczyła się o co najmniej połowę do ok. 40-50 tysięcy. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy pozostaje działalność człowieka, który zagarnia naturalne środowisko życia tych zwierząt, a niejednokrotnie też poluje na nie, by pozyskać kość słoniową. Co można zrobić, by życie człowieka i dzikich zwierząt obok siebie było możliwe? Czy uda się uratować słonie przed wyginięciem? Poznajcie ludzi, którzy opiekują się nimi na co dzień i walczą o to, by zarówno słonie, jak i ludzie mogli żyć w swoim bliskim sąsiedztwie. Zobaczcie niezwykłe miejsce na Sri Lance, gdzie zwierzęta otrzymują pełne wsparcie i miłość człowieka.
Polowanie na medale zamiast na zagrożone gatunki. „Lwy kontra Masajowie” w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Zgodnie z pradawną tradycją, młodzi Masajowie musieli zabić lwa, aby udowodnić swoją odwagę. Jednak gdy populacja lwów w Kenii drastycznie spadła, zapadła wspólna decyzja o rezygnacji z dotychczasowej formy rytuału przejścia. Obecnie Masajowie wchodzą w dorosłość poprzez… sport. Zobacz wyjątkowe sportowe wydarzenie, które dowodzi, że szacunek do natury jest ważniejszy niż nawet najsilniej zakorzeniona tradycja.
Czego nie wiecie o rekinach

temu

Na antenie Nat Geo Wild trwa "Tydzień z rekinami" podczas którego macie szansę z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym zwierzętom. Choć mogą budzić niepokój i strach - o ich naturze wiemy niewiele. Bo czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że rekin jest w stanie wyczuć kroplę krwi w 100 litrach wody? A czy domyślacie się, dlaczego głowomłoty mają tak nietypowy kształt? Poznajcie całą prawdę o rekinach.
„Wyzwania natury” to przepiękne i niezwykle malownicze spektakle ze zwierzętami w roli głównej. Zobaczcie wielkie wędrówki gatunków w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Przemierzają dziesiątki, setki, a niektóre nawet tysiące kilometrów. Jedne wędrują, inne pływają, jeszcze inne unoszą się nad naszymi głowami. Te wędrówki to przepiękne i malownicze spektakle, w których biorą udział nawet setki tysięcy zwierząt. Zobaczcie z nami, jak wyglądają wielkie migracje i po co się odbywają. Poznajcie rosłe osobniki i malutkie mrówki – wszystkie w ogromnych i robiących niesamowite wrażenie stadach.