Przyrodnicze cuda i ich niezwykli mieszkańcy. „Najpiękniejsze parki narodowe USA” w lipcu na kanale Nat Geo Wild

Przyrodnicze cuda i ich niezwykli mieszkańcy. „Najpiękniejsze parki narodowe USA” w lipcu na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

W Stanach Zjednoczonych wyodrębniono blisko 60 parków narodowych. Ich fauna i flora są bardzo zróżnicowane, tak jak zróżnicowane jest całe terytorium kraju. W 6-odcinkowej serii „Najpiękniejsze parki narodowe USA” odwiedzimy z kamerą zarówno najbardziej znane miejsca – na przykład Wielki Kanion, czy Park Yellowstone oraz terytoria, gdzie człowiek – z racji nieprzychylnego klimatu – zagłębia się rzadko. Zobaczymy nie tylko niezwykłe tereny, ukształtowane w przeróżny sposób i pokryte różnego rodzaju roślinnością. Poznamy również ich mieszkańców, którzy musieli przystosować się do warunków, w których przyszło im żyć.

„Najpiękniejsze parki narodowe USA” – premiera w sobotę 7 lipca o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild
Najpiękniejsze parki narodowe USA 4.JPG
Wielkiego Kanionu nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego zdjęcia są łatwo rozpoznawalne nawet przez dzieci. Wysokie, strome skały, ciągnące się przez setki kilometrów stanu Arizona mogą sprawiać wrażenie niezamieszkanych przez żadne żywe organizmy. W rzeczywistości jednak, to miejsce jest domem dla setek gatunków zwierząt i tysięcy gatunków roślin.
Najpiękniejsze parki narodowe USA 7.JPG
Za nieprzyjazne rozwojowi życia mogą uchodzić też tereny Parku Narodowego Gates of Arctic, wydzielonego w północnej części stanu Alaska. I choć nie ma tu dróg i szlaków turystycznych – dzięki kamerze National Geographic, możecie poznać roślinność i zwierzęta zamieszkujące ten teren.
GatesOfTheArctic_07_AmericasNationalParks.JPG
Nieco na południe – w stanie Waszyngton – znajdziemy się z kolei w Parku Narodowym Olympic. To niezwykłe miejsce, które w latach 80. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spotkacie tu baribala, pumę, czy kojota, a zagłębiając się w wody – humbaka i morświna.
Olympic_10_AmericasNationalParks.JPG
Na przeciwnym krańcu kraju znajdziemy z kolei Park Narodowy Everglades. Usytuowany w stanie Floryda, jest obszarem występowania przyrody subtropikalnej. To tu znajdziemy niezwykły las namorzynowy i wolnopłynące rzeki, a teren jest domem dla setek gatunków zwierząt, w tym również tych zagrożonych wyginięciem.


Najpiękniejsze parki narodowe USA 1.JPGNajpiękniejsze parki narodowe USA 3.JPGNajpiękniejsze parki narodowe USA 8.JPGYellowstone_02_AmericasNationalParks.JPGYellowstone_06_AmericasNationalParks.JPGNajpiękniejsze parki narodowe USA 5.JPGNajpiękniejsze parki narodowe USA 1.JPGNajpiękniejsze parki narodowe USA 11.JPGNajpiękniejsze parki narodowe USA 8.JPGNajpiękniejsze parki narodowe USA 3.JPGNajpiękniejsze parki narodowe USA 10.JPG
Podczas tej wyprawy nie może zabraknąć też wizyty w Parku Yellowstone – najstarszym parku narodowym świata. Tutejsze lasy iglaste zamieszkują m.in. niedźwiedź grizzly oraz bizon amerykański, a oczy i zmysły zwiedzających cieszą wodospady, gorące źródła i gejzery.
Yellowstone_05_AmericasNationalParks.JPG

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Najpiękniejsze parki narodowe USA w lipcu na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 7,02 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA w lipcu na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 314 KB

Pobierz
Yellowstone_02_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 12,5 MB

Pobierz
Yellowstone_08_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 9,49 MB

Pobierz
Yellowstone_04_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 8,6 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 11.JPG

grafika | 11 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 1.JPG

grafika | 10,5 MB

Pobierz
Yellowstone_07_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 1,75 MB

Pobierz
Yellowstone_09_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 614 KB

Pobierz
Yellowstone_06_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 807 KB

Pobierz
Yellowstone_10_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 617 KB

Pobierz
Yellowstone_05_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 665 KB

Pobierz
Yellowstone_11_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 425 KB

Pobierz
Yellowstone_03_AmericasNationalParks.JPG

grafika | 461 KB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 3.JPG

grafika | 7,44 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 8.JPG

grafika | 7,71 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 9.JPG

grafika | 6,89 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 2.JPG

grafika | 5,29 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 7.JPG

grafika | 3,96 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 10.JPG

grafika | 3,8 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 6.JPG

grafika | 1,13 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 5.JPG

grafika | 1,17 MB

Pobierz
Najpiękniejsze parki narodowe USA 4.JPG

grafika | 587 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
W Światowy Dzień Zwierząt kanał Nat Geo Wild zwraca uwagę na trudne relacje ludzi i innych istot

temu

4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Tego dnia kanał Nat Geo Wild chce sprowokować widzów do refleksji nad stosunkiem ludzi do innych mieszkańców Ziemi oraz uświadomić, że są to istoty czujące i wrażliwe, wobec których należy zachowywać szacunek i starać się rozumieć ich potrzeby. Dzięki emitowanym tego dnia przez całą dobę filmom dokumentalnym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt i ich środowisko naturalne oraz przekonać się, że współistnienie ludzi i zwierząt jest możliwe – konieczne jest jednak zrozumienie i dobra wola.
Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.
Co wspólnego z hipopotamami w Kolumbii ma Pablo Escobar? Odpowiedź w programie „Groźni przybysze” na kanale Nat Geo Wild

temu

Kojoty w Ameryce Północnej, afrykańskie hipopotamy w Kolumbii, nutrie w Stanach Zjednoczonych czy dziki w Australii to przybysze, których pojawienie się zaburzyło równowagę miejscowych ekosystemów. Niektóre same zawędrowały w odległe regiony, innym pomogli ludzie, m.in. słynny odkrywca James Cook czy baron narkotykowy Pablo Escobar.
Odkryj prawdziwą girl power. „Bohaterki świata zwierząt” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Królestwo zwierząt nie zna parytetów i często to samice przewodzą stadu, polują, zdobywają pożywienie i decydują o wyborze partnera. Te „dziewczyny” nie muszą naginać się do żadnych zasad, bo… same je ustalają. Spójrzcie z nami na świat zwierząt z ich perspektywy i poznajcie „Bohaterki świata zwierząt”.