Polowanie na medale zamiast na zagrożone gatunki. „Lwy kontra Masajowie” w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

Polowanie na medale zamiast na zagrożone gatunki. „Lwy kontra Masajowie” w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

Zgodnie z pradawną tradycją, młodzi Masajowie musieli zabić lwa, aby udowodnić swoją odwagę. Jednak gdy populacja lwów w Kenii drastycznie spadła, zapadła wspólna decyzja o rezygnacji z dotychczasowej formy rytuału przejścia. Obecnie Masajowie wchodzą w dorosłość poprzez… sport. Zobacz wyjątkowe sportowe wydarzenie, które dowodzi, że szacunek do natury jest ważniejszy niż nawet najsilniej zakorzeniona tradycja.

„Lwy kontra Masajowie” – premiera w piątek 10 sierpnia o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild

Masajski rytuał przejścia w teorii jest bardzo prosty – grupa młodych wojowników przemierza sawannę, by znaleźć lwa, którego otoczą i upolują przy użyciu włóczni. W praktyce dla wielu wojowników to starcie kończy się tragicznie – śmiercią lub poważnym okaleczeniem. Jednak dla nich te ciężkie rany są warte cierpienia. Stają się oznaką bohaterstwa i stalowych nerwów. Rytuał wzmacnia też plemienne więzi  i jest początkiem wielu powtarzanych latami legend.

Przez tysiące lat dla Masajów rytuał przejścia był jedną z najważniejszych tradycji, symbolem przemiany chłopca w mężczyznę, narodzinami wojownika. Ale te czasy się skończyły. Pięćdziesiąt lat temu na terenach zamieszkanych przez Masajów żyło około 450 tysięcy lwów. Od tego czasu liczba ta dramatycznie spadła i w całej Afryce pozostało ich już tylko 20 tysięcy.
Lwy kontra Masajowie 2.jpgLwy kontra Masajowie 1.jpgLwy kontra Masajowie 7.jpgLwy kontra Masajowie 5.jpgLwy kontra Masajowie 12.jpgLwy kontra Masajowie 14.jpgLwy kontra Masajowie 13.jpgLwy kontra Masajowie 11.jpg
Aby powstrzymać ten galopujący spadek lwiej populacji, Masajowie postanowili zmienić jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji własnej kultury. W rezultacie lew afrykański otrzymał kolejną szansę. Starszyzna Masajów zaproponowała zmianę formy rytuału przejścia. To ogromny i ważny krok, ponieważ kultura i tradycje nie zmieniają się w mgnieniu oka. Ten szczególny przypadek został jednak uznany za tak ważny, że wszyscy Masajowie wyrazili na to zgodę.

Obecnie młodzi Masajowie rywalizują w innej dyscyplinie – w lekkiej atletyce. W 2008 roku po raz pierwszy zorganizowano masajskie olimpiady. Odbywają się one w Kenii dwa razy w roku. Zamiast zabijać, młodzi Masajowie biegają, skaczą i rzucają włóczniami. Medale traktowane są z takim samym szacunkiem i podziwem, jak niegdyś trofea zdobyte w walce z lwem.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Lwy kontra Masajowie 2.jpg

grafika | 32,4 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 8.jpg

grafika | 17,6 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 6.jpg

grafika | 25,9 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 14.jpg

grafika | 11,4 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 1.jpg

grafika | 8,44 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 13.jpg

grafika | 18,9 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 9.jpg

grafika | 25,1 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 7.jpg

grafika | 26,3 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 12.jpg

grafika | 24,7 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 10.jpg

grafika | 21,2 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 4.jpg

grafika | 16,3 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 3.jpg

grafika | 10,4 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 11.jpg

grafika | 574 KB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 5.jpg

grafika | 191 KB

Pobierz
Polowanie na medale zamiast na lwy. Lwy kontra Masajowie w sierpniu na kanale NGW.doc

doc | 76,5 KB

Pobierz
Polowanie na medale zamiast na lwy. Lwy kontra Masajowie w sierpniu na kanale NGW.pdf

pdf | 141 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
BARWNY ŚWIAT PRZYRODY CZARNEGO LĄDU W SERII „TA NIESAMOWITA AFRYKA” NA ANTENIE NAT GEO WILD

temu

Afryka od zawsze fascynowała miłośników podróży. Zapierające dech w piersiach krajobrazy i skrajności w przyrodzie – od bezkresnej pustyni po bujną dżunglę - przyciągają na ten kontynent turystów, pragnących z bliska zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Dzięki kamerom Nat Geo Wild przeniesiemy się do Afryki bez wychodzenia z domu. Program „Ta niesamowita Afryka” zabierze nas na wyprawę do wiecznie zielonych lasów deszczowych i pokrytego śniegiem masywu górskiego Rwenzori. Zobaczymy największe jezioro lawowe na świecie i próbę policzenia słoni za pomocą drona.
Światowy Dzień Słonia i niezwykła historia przyjaźni człowieka ze zwierzętami 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild

temu

12 sierpnia już po raz 6. obchodzony będzie Światowy Dzień Słonia. Został on ustanowiony przez Elephant Reintroduction Foundation, by zwrócić uwagę na problem malejącej w zastraszającym tempie populacji tych zwierząt. Dane są katastrofalne. Na początku XX wieku liczba słoni azjatyckich szacowana była na ok. 100 tysięcy - dziś skurczyła się o co najmniej połowę do ok. 40-50 tysięcy. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy pozostaje działalność człowieka, który zagarnia naturalne środowisko życia tych zwierząt, a niejednokrotnie też poluje na nie, by pozyskać kość słoniową. Co można zrobić, by życie człowieka i dzikich zwierząt obok siebie było możliwe? Czy uda się uratować słonie przed wyginięciem? Poznajcie ludzi, którzy opiekują się nimi na co dzień i walczą o to, by zarówno słonie, jak i ludzie mogli żyć w swoim bliskim sąsiedztwie. Zobaczcie niezwykłe miejsce na Sri Lance, gdzie zwierzęta otrzymują pełne wsparcie i miłość człowieka.
Czego nie wiecie o rekinach

temu

Na antenie Nat Geo Wild trwa "Tydzień z rekinami" podczas którego macie szansę z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym zwierzętom. Choć mogą budzić niepokój i strach - o ich naturze wiemy niewiele. Bo czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że rekin jest w stanie wyczuć kroplę krwi w 100 litrach wody? A czy domyślacie się, dlaczego głowomłoty mają tak nietypowy kształt? Poznajcie całą prawdę o rekinach.
„Wyzwania natury” to przepiękne i niezwykle malownicze spektakle ze zwierzętami w roli głównej. Zobaczcie wielkie wędrówki gatunków w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Przemierzają dziesiątki, setki, a niektóre nawet tysiące kilometrów. Jedne wędrują, inne pływają, jeszcze inne unoszą się nad naszymi głowami. Te wędrówki to przepiękne i malownicze spektakle, w których biorą udział nawet setki tysięcy zwierząt. Zobaczcie z nami, jak wyglądają wielkie migracje i po co się odbywają. Poznajcie rosłe osobniki i malutkie mrówki – wszystkie w ogromnych i robiących niesamowite wrażenie stadach.