Polowanie na medale zamiast na zagrożone gatunki. „Lwy kontra Masajowie” w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

Polowanie na medale zamiast na zagrożone gatunki. „Lwy kontra Masajowie” w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

Zgodnie z pradawną tradycją, młodzi Masajowie musieli zabić lwa, aby udowodnić swoją odwagę. Jednak gdy populacja lwów w Kenii drastycznie spadła, zapadła wspólna decyzja o rezygnacji z dotychczasowej formy rytuału przejścia. Obecnie Masajowie wchodzą w dorosłość poprzez… sport. Zobacz wyjątkowe sportowe wydarzenie, które dowodzi, że szacunek do natury jest ważniejszy niż nawet najsilniej zakorzeniona tradycja.

„Lwy kontra Masajowie” – premiera w piątek 10 sierpnia o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild

Masajski rytuał przejścia w teorii jest bardzo prosty – grupa młodych wojowników przemierza sawannę, by znaleźć lwa, którego otoczą i upolują przy użyciu włóczni. W praktyce dla wielu wojowników to starcie kończy się tragicznie – śmiercią lub poważnym okaleczeniem. Jednak dla nich te ciężkie rany są warte cierpienia. Stają się oznaką bohaterstwa i stalowych nerwów. Rytuał wzmacnia też plemienne więzi  i jest początkiem wielu powtarzanych latami legend.

Przez tysiące lat dla Masajów rytuał przejścia był jedną z najważniejszych tradycji, symbolem przemiany chłopca w mężczyznę, narodzinami wojownika. Ale te czasy się skończyły. Pięćdziesiąt lat temu na terenach zamieszkanych przez Masajów żyło około 450 tysięcy lwów. Od tego czasu liczba ta dramatycznie spadła i w całej Afryce pozostało ich już tylko 20 tysięcy.
Lwy kontra Masajowie 2.jpgLwy kontra Masajowie 1.jpgLwy kontra Masajowie 7.jpgLwy kontra Masajowie 5.jpgLwy kontra Masajowie 12.jpgLwy kontra Masajowie 14.jpgLwy kontra Masajowie 13.jpgLwy kontra Masajowie 11.jpg
Aby powstrzymać ten galopujący spadek lwiej populacji, Masajowie postanowili zmienić jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji własnej kultury. W rezultacie lew afrykański otrzymał kolejną szansę. Starszyzna Masajów zaproponowała zmianę formy rytuału przejścia. To ogromny i ważny krok, ponieważ kultura i tradycje nie zmieniają się w mgnieniu oka. Ten szczególny przypadek został jednak uznany za tak ważny, że wszyscy Masajowie wyrazili na to zgodę.

Obecnie młodzi Masajowie rywalizują w innej dyscyplinie – w lekkiej atletyce. W 2008 roku po raz pierwszy zorganizowano masajskie olimpiady. Odbywają się one w Kenii dwa razy w roku. Zamiast zabijać, młodzi Masajowie biegają, skaczą i rzucają włóczniami. Medale traktowane są z takim samym szacunkiem i podziwem, jak niegdyś trofea zdobyte w walce z lwem.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Lwy kontra Masajowie 2.jpg

grafika | 32,4 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 8.jpg

grafika | 17,6 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 6.jpg

grafika | 25,9 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 14.jpg

grafika | 11,4 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 1.jpg

grafika | 8,44 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 13.jpg

grafika | 18,9 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 9.jpg

grafika | 25,1 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 7.jpg

grafika | 26,3 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 12.jpg

grafika | 24,7 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 10.jpg

grafika | 21,2 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 4.jpg

grafika | 16,3 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 3.jpg

grafika | 10,4 MB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 11.jpg

grafika | 574 KB

Pobierz
Lwy kontra Masajowie 5.jpg

grafika | 191 KB

Pobierz
Polowanie na medale zamiast na lwy. Lwy kontra Masajowie w sierpniu na kanale NGW.doc

doc | 76,5 KB

Pobierz
Polowanie na medale zamiast na lwy. Lwy kontra Masajowie w sierpniu na kanale NGW.pdf

pdf | 141 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
BARWNY ŚWIAT PRZYRODY CZARNEGO LĄDU W SERII „TA NIESAMOWITA AFRYKA” NA ANTENIE NAT GEO WILD

temu

Afryka od zawsze fascynowała miłośników podróży. Zapierające dech w piersiach krajobrazy i skrajności w przyrodzie – od bezkresnej pustyni po bujną dżunglę - przyciągają na ten kontynent turystów, pragnących z bliska zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Dzięki kamerom Nat Geo Wild przeniesiemy się do Afryki bez wychodzenia z domu. Program „Ta niesamowita Afryka” zabierze nas na wyprawę do wiecznie zielonych lasów deszczowych i pokrytego śniegiem masywu górskiego Rwenzori. Zobaczymy największe jezioro lawowe na świecie i próbę policzenia słoni za pomocą drona.
W Światowy Dzień Zwierząt kanał Nat Geo Wild zwraca uwagę na trudne relacje ludzi i innych istot

temu

4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Tego dnia kanał Nat Geo Wild chce sprowokować widzów do refleksji nad stosunkiem ludzi do innych mieszkańców Ziemi oraz uświadomić, że są to istoty czujące i wrażliwe, wobec których należy zachowywać szacunek i starać się rozumieć ich potrzeby. Dzięki emitowanym tego dnia przez całą dobę filmom dokumentalnym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt i ich środowisko naturalne oraz przekonać się, że współistnienie ludzi i zwierząt jest możliwe – konieczne jest jednak zrozumienie i dobra wola.
Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.
Co wspólnego z hipopotamami w Kolumbii ma Pablo Escobar? Odpowiedź w programie „Groźni przybysze” na kanale Nat Geo Wild

temu

Kojoty w Ameryce Północnej, afrykańskie hipopotamy w Kolumbii, nutrie w Stanach Zjednoczonych czy dziki w Australii to przybysze, których pojawienie się zaburzyło równowagę miejscowych ekosystemów. Niektóre same zawędrowały w odległe regiony, innym pomogli ludzie, m.in. słynny odkrywca James Cook czy baron narkotykowy Pablo Escobar.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.