Światowy Dzień Słonia i niezwykła historia przyjaźni człowieka ze zwierzętami 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild

Światowy Dzień Słonia i niezwykła historia przyjaźni człowieka ze zwierzętami 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

12 sierpnia już po raz 6. obchodzony będzie Światowy Dzień Słonia. Został on ustanowiony przez Elephant Reintroduction Foundation, by zwrócić uwagę na problem malejącej w zastraszającym tempie populacji tych zwierząt. Dane są katastrofalne. Na początku XX wieku liczba słoni azjatyckich szacowana była na ok. 100 tysięcy - dziś skurczyła się o co najmniej połowę do ok. 40-50 tysięcy. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy pozostaje działalność człowieka, który zagarnia naturalne środowisko życia tych zwierząt, a niejednokrotnie też poluje na nie, by pozyskać kość słoniową. Co można zrobić, by życie człowieka i dzikich zwierząt obok siebie było możliwe? Czy uda się uratować słonie przed wyginięciem? Poznajcie ludzi, którzy opiekują się nimi na co dzień i walczą o to, by zarówno słonie, jak i ludzie mogli żyć w swoim bliskim sąsiedztwie. Zobaczcie niezwykłe miejsce na Sri Lance, gdzie zwierzęta otrzymują pełne wsparcie i miłość człowieka.

„Osierocone słoniątko” – premiera w niedzielę  12 sierpnia o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild
Osierocone słoniątko 1.jpg
Na Sri Lance mieszka około 6 tysięcy słoni, które żyją tuż obok 20-milionowej populacji ludzi. Słonie są częścią życia lokalnej społeczności. Są uważane za symbol siły, inteligencji, szczęścia i majętności. I choć wydawać by się mogło, że nie ma tu konfliktu interesów między człowiekiem a zwierzęciem, rzeczywistość jest niestety inna. Do konfrontacji ludzi ze słoniami dochodzi na… polach uprawnych. Bogate w minerały i wartości odżywcze rośliny hodowane przez człowieka są dla słoni atrakcyjnym posiłkiem. Z kolei dla mieszkańców Sri Lanki rolnictwo to sposób na życie, a utrata plonów może być bardzo dotkliwa w skutkach. By zminimalizować ten konflikt, słonie gromadzone są w miejscach chronionych z dala od dużych skupisk ludzi. Problemem takiego rozwiązania staje się jednak niewystarczająca ilość jedzenia na małym obszarze, gdzie skupionych jest wiele dorosłych osobników.
Osierocone słoniątko 3.jpg
Człowiek próbuje się więc od słoni odgradzać, ale nie znaczy to wcale, że nie ma między nimi kontaktu. Poznajcie niezwykłe miejsce, gdzie te zwierzęta otrzymują pomoc człowieka. Zobaczcie malutkie słoniątko, które trafia do tutejszych opiekunów. Ma prawdopodobnie zaledwie kilka tygodni. W pobliżu nie ma matki, a bez jej mleka maleństwo nie będzie w stanie przeżyć. Muszą się nim zająć ludzie. Zwierzę jest niedożywione i odwodnione, więc pomoc przychodzi w ostatniej chwili.  Słoniątko będzie musiało otrzymać również lekarstwa, ponieważ ma infekcję. Ale to niejedyny mieszkaniec tego tymczasowego domu. Przebywają w nim obecnie 54 zwierzęta. Każde z nich otoczone jest troskliwą opieką ludzi – w dzień i w nocy.
„Osierocone słoniątko” – premiera w niedzielę  12 sierpnia o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild
Światowy Dzień Słonia na kanale Nat Geo Wild rozpocznie się już o godz. 16:00 wraz z emisją dokumentu „Słoń - król Kalahari”, który ukazuje największą populację słoni w Botswanie. Z kolei o godz. 17:00 w dokumencie „Mądrość słonia” będziemy podążać za stadem słoni, które poszukuje pożywienia i schronienia. Zobaczymy, jak zwierzęta korzystają z wiedzy przekazywanej sobie z pokolenia na pokolenie.
Światowy Dzień Słonia 12 sierpnia od godz. 16:00 na kanale Nat Geo Wild

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Światowy Dzień Słonia 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 364 KB

Pobierz
Światowy Dzień Słonia 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 270 KB

Pobierz
Osierocone słoniątko 2.jpg

grafika | 9,15 MB

Pobierz
Osierocone słoniątko 3.jpg

grafika | 1,3 MB

Pobierz
Osierocone słoniątko 4.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Osierocone słoniątko 1.jpg

grafika | 1,09 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
W Światowy Dzień Zwierząt kanał Nat Geo Wild zwraca uwagę na trudne relacje ludzi i innych istot

temu

4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Tego dnia kanał Nat Geo Wild chce sprowokować widzów do refleksji nad stosunkiem ludzi do innych mieszkańców Ziemi oraz uświadomić, że są to istoty czujące i wrażliwe, wobec których należy zachowywać szacunek i starać się rozumieć ich potrzeby. Dzięki emitowanym tego dnia przez całą dobę filmom dokumentalnym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt i ich środowisko naturalne oraz przekonać się, że współistnienie ludzi i zwierząt jest możliwe – konieczne jest jednak zrozumienie i dobra wola.
Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.
Co wspólnego z hipopotamami w Kolumbii ma Pablo Escobar? Odpowiedź w programie „Groźni przybysze” na kanale Nat Geo Wild

temu

Kojoty w Ameryce Północnej, afrykańskie hipopotamy w Kolumbii, nutrie w Stanach Zjednoczonych czy dziki w Australii to przybysze, których pojawienie się zaburzyło równowagę miejscowych ekosystemów. Niektóre same zawędrowały w odległe regiony, innym pomogli ludzie, m.in. słynny odkrywca James Cook czy baron narkotykowy Pablo Escobar.
Odkryj prawdziwą girl power. „Bohaterki świata zwierząt” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Królestwo zwierząt nie zna parytetów i często to samice przewodzą stadu, polują, zdobywają pożywienie i decydują o wyborze partnera. Te „dziewczyny” nie muszą naginać się do żadnych zasad, bo… same je ustalają. Spójrzcie z nami na świat zwierząt z ich perspektywy i poznajcie „Bohaterki świata zwierząt”.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.