Światowy Dzień Słonia i niezwykła historia przyjaźni człowieka ze zwierzętami 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild

Światowy Dzień Słonia i niezwykła historia przyjaźni człowieka ze zwierzętami 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

12 sierpnia już po raz 6. obchodzony będzie Światowy Dzień Słonia. Został on ustanowiony przez Elephant Reintroduction Foundation, by zwrócić uwagę na problem malejącej w zastraszającym tempie populacji tych zwierząt. Dane są katastrofalne. Na początku XX wieku liczba słoni azjatyckich szacowana była na ok. 100 tysięcy - dziś skurczyła się o co najmniej połowę do ok. 40-50 tysięcy. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy pozostaje działalność człowieka, który zagarnia naturalne środowisko życia tych zwierząt, a niejednokrotnie też poluje na nie, by pozyskać kość słoniową. Co można zrobić, by życie człowieka i dzikich zwierząt obok siebie było możliwe? Czy uda się uratować słonie przed wyginięciem? Poznajcie ludzi, którzy opiekują się nimi na co dzień i walczą o to, by zarówno słonie, jak i ludzie mogli żyć w swoim bliskim sąsiedztwie. Zobaczcie niezwykłe miejsce na Sri Lance, gdzie zwierzęta otrzymują pełne wsparcie i miłość człowieka.

„Osierocone słoniątko” – premiera w niedzielę  12 sierpnia o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild
Osierocone słoniątko 1.jpg
Na Sri Lance mieszka około 6 tysięcy słoni, które żyją tuż obok 20-milionowej populacji ludzi. Słonie są częścią życia lokalnej społeczności. Są uważane za symbol siły, inteligencji, szczęścia i majętności. I choć wydawać by się mogło, że nie ma tu konfliktu interesów między człowiekiem a zwierzęciem, rzeczywistość jest niestety inna. Do konfrontacji ludzi ze słoniami dochodzi na… polach uprawnych. Bogate w minerały i wartości odżywcze rośliny hodowane przez człowieka są dla słoni atrakcyjnym posiłkiem. Z kolei dla mieszkańców Sri Lanki rolnictwo to sposób na życie, a utrata plonów może być bardzo dotkliwa w skutkach. By zminimalizować ten konflikt, słonie gromadzone są w miejscach chronionych z dala od dużych skupisk ludzi. Problemem takiego rozwiązania staje się jednak niewystarczająca ilość jedzenia na małym obszarze, gdzie skupionych jest wiele dorosłych osobników.
Osierocone słoniątko 3.jpg
Człowiek próbuje się więc od słoni odgradzać, ale nie znaczy to wcale, że nie ma między nimi kontaktu. Poznajcie niezwykłe miejsce, gdzie te zwierzęta otrzymują pomoc człowieka. Zobaczcie malutkie słoniątko, które trafia do tutejszych opiekunów. Ma prawdopodobnie zaledwie kilka tygodni. W pobliżu nie ma matki, a bez jej mleka maleństwo nie będzie w stanie przeżyć. Muszą się nim zająć ludzie. Zwierzę jest niedożywione i odwodnione, więc pomoc przychodzi w ostatniej chwili.  Słoniątko będzie musiało otrzymać również lekarstwa, ponieważ ma infekcję. Ale to niejedyny mieszkaniec tego tymczasowego domu. Przebywają w nim obecnie 54 zwierzęta. Każde z nich otoczone jest troskliwą opieką ludzi – w dzień i w nocy.
„Osierocone słoniątko” – premiera w niedzielę  12 sierpnia o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild
Światowy Dzień Słonia na kanale Nat Geo Wild rozpocznie się już o godz. 16:00 wraz z emisją dokumentu „Słoń - król Kalahari”, który ukazuje największą populację słoni w Botswanie. Z kolei o godz. 17:00 w dokumencie „Mądrość słonia” będziemy podążać za stadem słoni, które poszukuje pożywienia i schronienia. Zobaczymy, jak zwierzęta korzystają z wiedzy przekazywanej sobie z pokolenia na pokolenie.
Światowy Dzień Słonia 12 sierpnia od godz. 16:00 na kanale Nat Geo Wild

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Światowy Dzień Słonia 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 364 KB

Pobierz
Światowy Dzień Słonia 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 270 KB

Pobierz
Osierocone słoniątko 2.jpg

grafika | 9,15 MB

Pobierz
Osierocone słoniątko 3.jpg

grafika | 1,3 MB

Pobierz
Osierocone słoniątko 4.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Osierocone słoniątko 1.jpg

grafika | 1,09 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Polowanie na medale zamiast na zagrożone gatunki. „Lwy kontra Masajowie” w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Zgodnie z pradawną tradycją, młodzi Masajowie musieli zabić lwa, aby udowodnić swoją odwagę. Jednak gdy populacja lwów w Kenii drastycznie spadła, zapadła wspólna decyzja o rezygnacji z dotychczasowej formy rytuału przejścia. Obecnie Masajowie wchodzą w dorosłość poprzez… sport. Zobacz wyjątkowe sportowe wydarzenie, które dowodzi, że szacunek do natury jest ważniejszy niż nawet najsilniej zakorzeniona tradycja.
Czego nie wiecie o rekinach

temu

Na antenie Nat Geo Wild trwa "Tydzień z rekinami" podczas którego macie szansę z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym zwierzętom. Choć mogą budzić niepokój i strach - o ich naturze wiemy niewiele. Bo czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że rekin jest w stanie wyczuć kroplę krwi w 100 litrach wody? A czy domyślacie się, dlaczego głowomłoty mają tak nietypowy kształt? Poznajcie całą prawdę o rekinach.
„Wyzwania natury” to przepiękne i niezwykle malownicze spektakle ze zwierzętami w roli głównej. Zobaczcie wielkie wędrówki gatunków w sierpniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Przemierzają dziesiątki, setki, a niektóre nawet tysiące kilometrów. Jedne wędrują, inne pływają, jeszcze inne unoszą się nad naszymi głowami. Te wędrówki to przepiękne i malownicze spektakle, w których biorą udział nawet setki tysięcy zwierząt. Zobaczcie z nami, jak wyglądają wielkie migracje i po co się odbywają. Poznajcie rosłe osobniki i malutkie mrówki – wszystkie w ogromnych i robiących niesamowite wrażenie stadach.
Różnorodny i zaskakujący. „Meksyk nieodkryty” w lipcu na kanale Nat Geo Wild

temu

Jednym kojarzy się z Majami, innym z pysznym jedzeniem, jeszcze innym z sombrero. Na pewno wśród jego znaków rozpoznawczych jest też kaktus. O jakim miejscu mowa? To Meksyk. I choć każdy coś o nim wie, z pewnością nikt nie zna go tak dobrze, jak twórcy 3-odcinkowej serii „Meksyk nieodkryty”, która w lipcu będzie miała swoją premierę na kanale Nat Geo Wild.