Co wspólnego z hipopotamami w Kolumbii ma Pablo Escobar? Odpowiedź w programie „Groźni przybysze” na kanale Nat Geo Wild

Co wspólnego z hipopotamami w Kolumbii ma Pablo Escobar? Odpowiedź w programie „Groźni przybysze” na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

Kojoty w Ameryce Północnej, afrykańskie hipopotamy w Kolumbii, nutrie w Stanach Zjednoczonych czy dziki w Australii to przybysze, których pojawienie się zaburzyło równowagę miejscowych ekosystemów. Niektóre same zawędrowały w odległe regiony, innym pomogli ludzie, m.in. słynny odkrywca James Cook czy baron narkotykowy Pablo Escobar.

„Groźni przybysze” – premiera w środę 19 września o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild

Sprowadzanie obcych gatunków w nowe miejsca grozi nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Program „Groźni przybysze” przedstawia fascynujące historie pojawienia się zwierząt w nietypowym dla nich środowisku oraz to, co zdarzyło się później. Zobaczymy między innymi opłakane skutki introdukcji dzików w Australii - przed wiekami ludzie sprowadzili je na ten kontynent celowo, a dziś nie są w stanie powstrzymać inwazji tego gatunku. Ponad 23 miliony dzikich świń zagrażają lokalnym gatunkom, roznosząc choroby, niszcząc pola uprawne, a nawet atakując ludzi. Naukowcy wraz z całą społecznością głowią się, jak kontrolować tę nieokiełznaną ekspansję.
Podobny problem w USA stanową nutrie. Z każdym rokiem rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, przejmując kontrolę nad amerykańskimi mokradłami. Niszczą roślinność, dewastują całe ekosystemy i wypędzają lokalne gatunki zwierząt. Od rodzinnego środowiska nutrii w Argentynie po bagna w Luizjanie, Maryland, a nawet w mieście Portland w Oregonie, podążamy za biologami, którzy robią wszystko, aby powstrzymać inwazję i uratować amerykańską przyrodę.
Groźni przybysze 8.JPGGroźni przybysze 10.JPGGroźni przybysze 9.JPGGroźni przybysze 11.JPG
Historie migracji niektórych gatunków mogłoby stać się tematem niejednego filmu sensacyjnego. Tak było z hipopotamami, które dotarły do Kolumbii za sprawą… barona narkotykowego Pabla Escobara. Fortuna uzyskana z przemytu kokainy na całym świecie umożliwiła mu realizację nawet najbardziej ekscentrycznych pomysłów. Dlatego nielegalnie sprowadził do Kolumbii szereg egzotycznych gatunków, by podziwiać je w prywatnym zoo. Po śmierci Escobara zwierzęta zostały pozostawione same sobie. Hipopotamom zupełnie to nie przeszkadzało i znakomicie odnalazły się w swoim nowym środowisku. Jako niebezpieczny i potencjalnie agresywny gatunek, nie zostały jednak ciepło powitane na kolumbijskiej wsi. Nat Geo Wild przyjrzy się próbom zapanowania nad nieproszonymi gośćmi, którzy zyskali przydomek „kokainowych hipopotamów”.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Co Pablo Escobar ma wspólnego z hipopotamami w Kolumbii. Odpowiedź na Nat Geo Wild.doc

doc | 399 KB

Pobierz
Co Pablo Escobar ma wspólnego z hipopotamami w Kolumbii. Odpowiedź na Nat Geo Wild.pdf

pdf | 285 KB

Pobierz
Groźni przybysze 8.JPG

grafika | 9,42 MB

Pobierz
Groźni przybysze 9.JPG

grafika | 13,1 MB

Pobierz
Groźni przybysze 10.JPG

grafika | 11 MB

Pobierz
Groźni przybysze 11.JPG

grafika | 9,62 MB

Pobierz
Groźni przybysze 7.JPG

grafika | 12,6 MB

Pobierz
Groźni przybysze 3.JPG

grafika | 8,84 MB

Pobierz
Groźni przybysze 4.JPG

grafika | 4,14 MB

Pobierz
Groźni przybysze 6.JPG

grafika | 3,86 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
W Światowy Dzień Zwierząt kanał Nat Geo Wild zwraca uwagę na trudne relacje ludzi i innych istot

temu

4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Tego dnia kanał Nat Geo Wild chce sprowokować widzów do refleksji nad stosunkiem ludzi do innych mieszkańców Ziemi oraz uświadomić, że są to istoty czujące i wrażliwe, wobec których należy zachowywać szacunek i starać się rozumieć ich potrzeby. Dzięki emitowanym tego dnia przez całą dobę filmom dokumentalnym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt i ich środowisko naturalne oraz przekonać się, że współistnienie ludzi i zwierząt jest możliwe – konieczne jest jednak zrozumienie i dobra wola.
Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.
Odkryj prawdziwą girl power. „Bohaterki świata zwierząt” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Królestwo zwierząt nie zna parytetów i często to samice przewodzą stadu, polują, zdobywają pożywienie i decydują o wyborze partnera. Te „dziewczyny” nie muszą naginać się do żadnych zasad, bo… same je ustalają. Spójrzcie z nami na świat zwierząt z ich perspektywy i poznajcie „Bohaterki świata zwierząt”.
Światowy Dzień Słonia i niezwykła historia przyjaźni człowieka ze zwierzętami 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild

temu

12 sierpnia już po raz 6. obchodzony będzie Światowy Dzień Słonia. Został on ustanowiony przez Elephant Reintroduction Foundation, by zwrócić uwagę na problem malejącej w zastraszającym tempie populacji tych zwierząt. Dane są katastrofalne. Na początku XX wieku liczba słoni azjatyckich szacowana była na ok. 100 tysięcy - dziś skurczyła się o co najmniej połowę do ok. 40-50 tysięcy. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy pozostaje działalność człowieka, który zagarnia naturalne środowisko życia tych zwierząt, a niejednokrotnie też poluje na nie, by pozyskać kość słoniową. Co można zrobić, by życie człowieka i dzikich zwierząt obok siebie było możliwe? Czy uda się uratować słonie przed wyginięciem? Poznajcie ludzi, którzy opiekują się nimi na co dzień i walczą o to, by zarówno słonie, jak i ludzie mogli żyć w swoim bliskim sąsiedztwie. Zobaczcie niezwykłe miejsce na Sri Lance, gdzie zwierzęta otrzymują pełne wsparcie i miłość człowieka.