Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

Opublikowany

Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.

„Wilki z Yellowstone” – premiery w czwartek 20 września i piątek 21 września o godz. 18:00 na kanale Nat Geo Wild

Kiedy pod koniec XIX wieku powstawał Park Narodowy Yellowstone, populacja wilka w stanach Montana, Wyoming i Idaho była już bardzo niewielka. Utworzeniu parku nie towarzyszyło jednak wprowadzenie ochrony tych pięknych zwierząt, a rządowy program kontroli populacji drapieżników przyczynił się do zniknięcia wilków z obszaru Yellowstone. Ostatniego osobnika na tych terenach zabito w 1926 roku.  To, co nastąpiło później, określić można jako „czarne karty” w historii tego popularnego parku. Brak naturalnego wroga spowodował zrujnowanie ekosystemu, zdominowanego nagle przez roślinożerców. W Yellowstone nadmiernie rozwinęła się populacja łosi, które potrzebowały tak dużo pożywienia, że wkrótce w parku zaczęły zanikać niektóre gatunki drzew liściastych. Gdy ekosystem był już na skraju zapaści, zaczęto odławiać łosie i przenosić je w inne miejsca, a z czasem także odstrzeliwać coraz więcej osobników. To właśnie wtedy pojawiły się pierwsze sugestie, by na teren parku powróciły wilki. Choć były to lata 40., projekt udało się zrealizować dopiero w latach 90.
Wilki z Yellowstone 1.jpgWilki z Yellowstone 6.jpgWilki z Yellowstone 3.jpgWilki z Yellowstone 2.jpgWilki z Yellowstone 4.jpgWilki z Yellowstone 5.jpg
Reintrodukcji wilków w Parku Yellowstone dokonano po ponad 70 latach od wytrzebienia gatunku. Przez ponad 20 lat naukowcy z zapartym tchem obserwowali, jak przyroda wraca do równowagi. Jednak nawet oni nie mogli w pełni przewidzieć efektu eksperymentu. W 1995 roku w parku wypuszczono 21 osobników. W rekordowym roku 2003 było ich już 174. Jak wraz z pojawieniem się wilków zmienił się ekosystem tego najstarszego parku narodowego świata? Czy eksperyment można uznać za sukces? Opowie o tym dwuczęściowy film „Wilki z Yellowstone” na kanale Nat Geo Wild.

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wilki z Yellowstone we wrześniu na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 392 KB

Pobierz
Wilki z Yellowstone we wrześniu na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 241 KB

Pobierz
Wilki z Yellowstone 5.jpg

grafika | 15,9 MB

Pobierz
Wilki z Yellowstone 6.jpg

grafika | 11,3 MB

Pobierz
Wilki z Yellowstone 3.jpg

grafika | 10,2 MB

Pobierz
Wilki z Yellowstone 1.jpg

grafika | 7,76 MB

Pobierz
Wilki z Yellowstone 4.jpg

grafika | 16,5 MB

Pobierz
Wilki z Yellowstone 2.jpg

grafika | 8,08 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
W Światowy Dzień Zwierząt kanał Nat Geo Wild zwraca uwagę na trudne relacje ludzi i innych istot

temu

4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Tego dnia kanał Nat Geo Wild chce sprowokować widzów do refleksji nad stosunkiem ludzi do innych mieszkańców Ziemi oraz uświadomić, że są to istoty czujące i wrażliwe, wobec których należy zachowywać szacunek i starać się rozumieć ich potrzeby. Dzięki emitowanym tego dnia przez całą dobę filmom dokumentalnym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt i ich środowisko naturalne oraz przekonać się, że współistnienie ludzi i zwierząt jest możliwe – konieczne jest jednak zrozumienie i dobra wola.
Co wspólnego z hipopotamami w Kolumbii ma Pablo Escobar? Odpowiedź w programie „Groźni przybysze” na kanale Nat Geo Wild

temu

Kojoty w Ameryce Północnej, afrykańskie hipopotamy w Kolumbii, nutrie w Stanach Zjednoczonych czy dziki w Australii to przybysze, których pojawienie się zaburzyło równowagę miejscowych ekosystemów. Niektóre same zawędrowały w odległe regiony, innym pomogli ludzie, m.in. słynny odkrywca James Cook czy baron narkotykowy Pablo Escobar.
Odkryj prawdziwą girl power. „Bohaterki świata zwierząt” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

temu

Królestwo zwierząt nie zna parytetów i często to samice przewodzą stadu, polują, zdobywają pożywienie i decydują o wyborze partnera. Te „dziewczyny” nie muszą naginać się do żadnych zasad, bo… same je ustalają. Spójrzcie z nami na świat zwierząt z ich perspektywy i poznajcie „Bohaterki świata zwierząt”.
Światowy Dzień Słonia i niezwykła historia przyjaźni człowieka ze zwierzętami 12 sierpnia na kanale Nat Geo Wild

temu

12 sierpnia już po raz 6. obchodzony będzie Światowy Dzień Słonia. Został on ustanowiony przez Elephant Reintroduction Foundation, by zwrócić uwagę na problem malejącej w zastraszającym tempie populacji tych zwierząt. Dane są katastrofalne. Na początku XX wieku liczba słoni azjatyckich szacowana była na ok. 100 tysięcy - dziś skurczyła się o co najmniej połowę do ok. 40-50 tysięcy. Nie bez wpływu na ten stan rzeczy pozostaje działalność człowieka, który zagarnia naturalne środowisko życia tych zwierząt, a niejednokrotnie też poluje na nie, by pozyskać kość słoniową. Co można zrobić, by życie człowieka i dzikich zwierząt obok siebie było możliwe? Czy uda się uratować słonie przed wyginięciem? Poznajcie ludzi, którzy opiekują się nimi na co dzień i walczą o to, by zarówno słonie, jak i ludzie mogli żyć w swoim bliskim sąsiedztwie. Zobaczcie niezwykłe miejsce na Sri Lance, gdzie zwierzęta otrzymują pełne wsparcie i miłość człowieka.