Goryle, szympansy, słonie, hipopotamy i hieny – to tylko nieliczni przedstawiciele niezwykłego świata zwierząt Ugandy. Poznajcie ich podczas niecodziennej podróży z kanałem Nat Geo Wild

Goryle, szympansy, słonie, hipopotamy i hieny – to tylko nieliczni przedstawiciele niezwykłego świata zwierząt Ugandy. Poznajcie ich podczas niecodziennej podróży z kanałem Nat Geo Wild

Dzika Uganda - perła Afryki. To kraj pełen różnorodności, dziki i nieprzenikniony, który od lat rozbudza wyobraźnię badaczy, obserwujących z uwagą niezwykłą przyrodę kraju i zwierzęta zamieszkujące te tereny. Przemierzymy tutejsze parki narodowe i obszary chronione, by poznać lepiej zwierzęta, które zamieszkują te dzikie rejony.

wild_uganda_male.jpg

Dzika Uganda  – premiera w niedzielę 18 listopada o godz. 21:00 na kanale Nat Geo Wild

Naszą podróż rozpoczniemy w Parku Narodowym Bwindi, znajdującym się w południowo-zachodniej części kraju. Ten teren – rozciągający się na ponad 300 kilometrach kwadratowych – jest domem dla niezwykłych mieszkańców. Tu spotkamy między innymi goryle górskie, obserwowane przez badaczy od 1998 roku. Jest ich około czterystu, czyli patrząc na statystyki – mniej więcej połowa światowej populacji tego gatunku. My przyjrzymy się z bliska grupie dziesięciu z nich. Ta rodzina, utworzona niegdyś z większego stada, to przede wszystkim dorosłe samice. Na ich czele stoi oczywiście przywódca, który dba o bezpieczeństwo tej „gorylej familii”. Wymaga ona szczególnej uwagi, bo w stadzie są obecnie dwa młode osobniki – jeden z nich urodził się niespełna dwa miesiące temu. Pod czujnym okiem matki młode będzie musiało pozostawać aż do czasu, kiedy skończy sześć lat.
Goryle górskie nie są jedynymi przedstawicielami gatunku w tym rejonie, głównie dlatego, że to miejsce obfitujące w pożywienie. Spotkamy tu więc przedstawicieli goryli srebrnogrzbietych, dla których dostępność pożywienia to bardzo istotny czynnik warunkujący wybór miejsca, gdzie się osadzą. A potrzeby żywieniowe mają spore – ten gatunek na jedzeniu spędza sześć godzin dziennie. Dorosłe samce zjadają codziennie ok. 30 kilogramów pożywienia, samice – ok. 18 kilogramów.
W Ugandzie spotkamy również inne gatunki małp, np. zwinne szympansy, które upodobały sobie w szczególności drzewa figowe. Badacze obserwują zachowania tej liczącej około 200 osobników grupy już od 25 lat.
Nasze obserwacje nie zakończą się jednak na małpach. Uganda ma również liczną populację słoni, które od dawna są celem obserwacji badaczy. Podczas długich lat podglądania tych zwierząt, odkryli oni między innymi, że dorosłe słonie pod osłoną nocy chętnie eksplorują tutejsze jaskinie, a pocierając kłami o ich sklepienia poszukują odpowiednich dla siebie składników mineralnych.
WildUganda_16.png
Podczas tej podróży nie zabraknie też obserwacji hipopotamów, hien, mangust i innych niezwykłych mieszkańców „Dzikiej Ugandy”.
WildUganda_34.jpg

Dzika Uganda  – premiera w niedzielę 18 listopada o godz. 21:00 na kanale Nat Geo Wild

Załączniki

Pobierz wszystkie

Dzika Uganda na kanale Nat Geo Wild.pdf

pdf | 395 KB

Pobierz
Dzika Uganda na kanale Nat Geo Wild.doc

doc | 609 KB

Pobierz
Dzika Uganda 4.jpg

grafika | 5,89 MB

Pobierz
Dzika Uganda 5.jpg

grafika | 5,23 MB

Pobierz
Dzika Uganda 7.jpg

grafika | 4,29 MB

Pobierz
Dzika Uganda 1.jpg

grafika | 826 KB

Pobierz
Dzika Uganda 2.jpg

grafika | 1,02 MB

Pobierz
Dzika Uganda 6.jpg

grafika | 495 KB

Pobierz
Dzika Uganda 3.jpg

grafika | 705 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Wybrane propozycje programowe Nat Geo Wild na grudzień

Grudzień na kanale Nat Geo Wild przeniesie nas w rejony najbardziej dzikie. Nie oznacza to wcale, że będziemy przemierzać wyłącznie odległe i mało znane kraje. Okazuje się bowiem, że nawet miejsca, które z pozoru są nam znajome, skrywają swoje niezwykłe tajemnice. Odwied
Afrykańskie królestwo zwierząt w całej okazałości w listopadzie na kanale Nat Geo Wild

Badacze i naukowcy biją na alarm – blisko połowa zamieszkujących Afrykę gatunków zwierząt jest zagrożona wyginięciem. Całe szczęście można tu jeszcze spotkać majestatyczne dzikie koty, wspaniałe słonie, żyrafy, nosorożce, hipopotamy i wiele innych gatunków zwierząt. To o
W Światowy Dzień Zwierząt kanał Nat Geo Wild zwraca uwagę na trudne relacje ludzi i innych istot

4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Tego dnia kanał Nat Geo Wild chce sprowokować widzów do refleksji nad stosunkiem ludzi do innych mieszkańców Ziemi oraz uświadomić, że są to istoty czujące i wrażliwe, wobec których należy zachowywać szacunek i starać się rozumieć ich potrzeby. Dzięki emitowanym tego dnia przez całą dobę filmom dokumentalnym, widzowie będą mieli okazję zobaczyć różne gatunki zwierząt i ich środowisko naturalne oraz przekonać się, że współistnienie ludzi i zwierząt jest możliwe – konieczne jest jednak zrozumienie i dobra wola.
Eksperyment, który naprawił ludzki błąd. „Wilki z Yellowstone” we wrześniu na kanale Nat Geo Wild

Poznaj historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych eksperymentów przyrodniczych świata – ponownego wprowadzenia wilków do Parku Narodowego Yellowstone. Jego rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.