SZYBKIE. SILNE. INTELIGENTNE. NAT GEO WILD PO RAZ KOLEJNY ZAPROSI DO NASZYCH DOMÓW WIELKIE KOTY.

SZYBKIE. SILNE. INTELIGENTNE. NAT GEO WILD PO RAZ KOLEJNY ZAPROSI DO NASZYCH DOMÓW WIELKIE KOTY.

Opublikowany

Wspaniali łowcy, bezwzględni zabójcy – nie ma na naszej planecie skuteczniejszych drapieżników niż wielkie koty. Od lwów, tygrysów, gepardów do jaguarów i innych, opanowały niegdyś cały świat. Dziś te majestatyczne stworzenia są jednymi z najbardziej zagrożonych gatunków na Ziemi. Podczas „Miesiąca z wielkimi kotami” Nat Geo Wild przedstawi kocich drapieżników z innej, niż dotychczas, perspektywy i pokaże, jak ważne są to zwierzęta dla naszego świata.

Dzikie koty będą królować na antenie Nat Geo Wild przez miesiąc. To już szósta edycja corocznego cyklu poświęconego wielkim kotowatym. Co ważne, w tym roku został on z tradycyjnego tygodnia rozszerzony do „Miesiąca z wielkimi kotami”. A to gwarancja, że czeka nas jeszcze więcej spotkań z majestatycznymi drapieżnikami.

Jednym z kocich ekspertów Nat Geo Wild będzie Boone Smith – ten światowej klasy specjalista od dzikich kotów zostanie naszym przewodnikiem w dokumencie „Kocie rozgrywki”. Pod jego nadzorem lwy, tygrysy i gepardy staną ze sobą w szranki w konkurencjach sprawdzających ich inteligencję, spryt, czy instynkt, w wyniku których wybrany zostanie prawdziwy koci król.

W ramach dokumentu „Znikający królowie: pustynne lwy Namibii” towarzyszyć będziemy pustynnym lwom, żyjącym na spalonym słońcem Wybrzeżu Szkieletowym. W programie „Zabójcy znad jeziora” poznamy historie trzech małych lwów żyjących u brzegów Zambezi. Ich dorastanie to życie w ciągłym zagrożeniu, które stworzy z nich prawdziwych przywódców stada. Z kolei „Stadne życie” to dwuodcinkowy dokument, w którym odkryjemy sekretne życie lwów. Dzięki użyciu kamer termowizyjnych zobaczymy między innymi nieznane dotychczas lwie zwyczaje.

„Miesiąc z wielkimi kotami” to nie tylko wydarzenie telewizyjne, ale również jeden z elementów długofalowej inicjatywy na rzecz ochrony wielkich kotów prowadzonej przez Towarzystwo National Geographic. Ma ona powstrzymać kłusownictwo, chronić naturalne siedliska i służyć ocaleniu wybranych gatunków kotowatych na całym świecie. W ramach tej globalnej akcji aktywne wsparcie otrzymują prowadzone w terenie projekty ochrony przyrody, a także działania edukacyjne. Wszystko po to, by powstrzymać i ostatecznie odwrócić tendencję gwałtownego zanikania populacji wielkich kotów. Więcej informacji o inicjatywie na rzecz ochrony wielkich kotów i możliwościach włączenia się w prowadzone działania można znaleźć na stronie: www.causeanuproar.com.

„Miesiąc z wielkimi kotami”premierowe programy od niedzieli, 7 lutego, na Nat Geo Wild.

Wśród programów emitowanych w ramach „Miesiąca z wielkimi kotami” na Nat Geo Wild znajdą się:

„Znikający królowie: pustynne lwy Namibii”; premiera w niedzielę, 7 lutego, godz. 18:00

Historia pięciu młodych lwów, które muszą zmierzyć się z wymagającymi warunkami na pustyni Namib i mimo wielu zagrożeń, cierpień, głodu i doskwierającego pragnienia, ustanowić to miejsce własnym królestwem. Naukowiec, dr Philip Stander, badał małą populację lwów pustynnych przez prawie dwie dekady. W programie zobaczymy ich wędrówki po górach, majestatycznych wydmach, niekończących się żwirowych równinach i plażach Wybrzeża Szkieletowego. Po raz pierwszy w historii udało się tak dokładnie zaobserwować sekretne życie lwów, żyjących w ekstremalnych warunkach na pustyni Namib wokół Wybrzeża Szkieletowego.

„Walki zwierząt: walki kotów”; premiera w niedzielę, 7 lutego, godz. 19:00

Dokument „Walki zwierząt: walki kotów” pokaże najbardziej brutalną część kociego życia – ich instynkt zabójcy. Dzikie koty ze wszystkich kontynentów codziennie walczą, broniąc swojego życia, bijąc o terytorium, polując, czy rywalizując o hierarchię w stadzie. Każdy z gatunków posiada wyjątkowy arsenał broni i umiejętności, których nie zawaha się użyć w sytuacji zagrożenia.

„Zabójcy znad jeziora”; premiera w niedzielę, 14 lutego, godz. 18:00

Głęboko w sercu Afryki, w dolinie Zambezi, leży wielkie jezioro. Spotkamy tu trzy młode lwy wchodzące w dorosłość, które będą musiały wywalczyć swoje miejsce w stadzie. Życie tutaj nie jest łatwe. Ciągła walka o pokarm, utrudniona jest dodatkowo rywalizacją o potencjalne ofiary z krokodylami. W programie zobaczymy także wyjątkowe ujęcia nakręcone z lotu ptaka, które pokazują lwie stado z innej perspektywy, rzucając nowe światło na ich taktyki przetrwania.

„Tygrys w opałach”; premiera w niedzielę, 14 lutego, godz. 19:00

Ten dokument to historia młodego tygrysa indyjskiego o imieniu Kumal i jego niezwykłej drodze do dorosłości. Musi on opuścić terytorium swojego ojca i poszukać nowego domu, aby założyć nowe stado. Droga do dorosłości nie będzie łatwa i Kumal będzie zmuszony stawić czoła wielu przeciwnościom, od trudności z  polowaniem, po nękanie ze strony lokalnych mieszkańców pobliskich wsi. Stojąc na granicy głodu, musi szybko zaadaptować się do nowych warunków.

„Stadne życie”; premiera w niedzielę, 21 lutego, godz. 18:00

 „Stadne życie” przedstawi historię afrykańskich lwów żyjących w pobliżu strumienia Olkeju Rongai i rzeki Mara w południowej Kenii. Ta dwuodcinkowa mini-seria koncentruje się na życiu dwóch różnych stad, które udało się zaobserwować nie tylko w świetle dziennym, ale także, korzystając z kamer termowizyjnych, rejestrujących ich nocne zwyczaje.

„Kocie rozgrywki”; premiera w niedzielę, 28 stycznia, godz. 18:00

Wielkie koty są jednymi z najbardziej imponujących drapieżników na naszej planecie. Każdy z nich to niesamowite zwierzę wyposażone w wyjątkowy zestaw umiejętności. W „Kocich rozgrywkach” będziemy porównywać dzikie koty w serii badań, które określą, raz na zawsze, kto jest królem kotów. Lwy, gepardy i tygrysy zostaną sprawdzone w ekstremalnych warunkach wymagających od nich maksymalnego zaangażowania zarówno fizycznego jak i wykorzystania intelektu. Gospodarzem programu jest specjalista od dzikich kotów Boone Smith, który spędził większość swojego życia ucząc się o kocich drapieżnikach i to właśnie na podstawie stworzonych przez niego konkurencji  wskaże niekwestionowanego króla kotów.

„Duże koty: niezwykła rodzina”; premiera w niedzielę, 28 lutego, godz. 19:00

Koty to rodzina najbardziej skutecznych drapieżników na Ziemi. W serii „Duże koty: niezwykła rodzina” zoolog Patrick Aryee podróżuje po świecie, docierając do najbardziej dzikich zakątków naszej planety, w poszukiwaniu kolejnych przedstawicieli kociego rodu. Dzięki kamerom Nat Geo Wild zobaczymy pełen przekrój rodzajów wielkich kotów, żyjących od Syberii po rozgrzane pustynie Afryki. Potrafią one skakać dalej, biegać szybciej i wspinać się wyżej niż większość innych grup zwierząt na świecie.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Miesi_c_z_wielkimi_kotami_opisy_program_w.docx

docx | 42,8 KB

Pobierz
Miesi_c_z_wielkimi_kotami.docx

docx | 45,1 KB

Pobierz
Du_e_koty_-_niezwyk_a_rodzina.jpg

grafika | 6,92 MB

Pobierz
Zab_jcy_znad_jeziora.jpg

grafika | 6,76 MB

Pobierz
Kocie_rozgrywki.jpg

grafika | 12 MB

Pobierz
Walki_zwierz_t.jpg

grafika | 6,67 MB

Pobierz
Znikaj_cy_kr_lowie.JPG

grafika | 3,01 MB

Pobierz
Tygrys_w_opa_ach.JPG

grafika | 4,32 MB

Pobierz
Stadne__ycie.jpg

grafika | 15,7 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.