Tajemnice indyjskiej przyrody w programie "Indie i ich zaginione światy" w lipcu na Nat Geo Wild. 

Tajemnice indyjskiej przyrody w programie "Indie i ich zaginione światy" w lipcu na Nat Geo Wild. 

Opublikowany

Indie to olbrzymi, egzotyczny kraj, pełen kontrastów i tajemnic. Na świecie znany jest najbardziej ze swoich przepięknych świątyń i tygrysów. Program „Indie i ich zaginione światy” pokaże widzom, że istnieją tam niesamowite miejsca, o których niewielu słyszało, a co dopiero widziało na własne oczy. Kamery Nat Geo Wild wnikną w samo serce przyrody kraju, odkrywając prawdziwe skarby tego współczesnego raju i obalając sporo mitów, które powstały na jego temat.

„Indie i ich zaginione światy” - premiery w niedziele, od 17 lipca, o godz. 18:00 na antenie Nat Geo Wild.

Program „Indie i ich zaginione światy” zabierze widzów w podróż w najbardziej ekscytujące zakątki tego niesamowitego kraju. Poznamy niezwykłe gatunki zwierząt, takie jak żyjąca w Himalajach gęś tybetańska, która potrafi osiągnąć prędkość 80 km na godzinę. Dowiemy się, dlaczego hindusi oddają cześć szczurom i który indyjski szczyt nazywany jest „głową słonia”. Seria odkryje uroki raju Kiplinga, czyli dżungli położonej w paśmie górskim Ghaty Zachodnie, na której obrzeżach uprawiany jest jeden z najlepszych gatunków herbaty na świecie. Jednak Indie to także bezkresne tereny wielkich równin, gdzie w ekstremalnych warunkach żyją nie tylko zwierzęta, ale i ludzie. To tutaj schronienie znalazły skorpiony, modliszki i czarne jak noc chrząszcze, a także nomadzi, wiecznie podróżujący na swoich wielbłądach. 

„Indie i ich zaginione światy” - premiery w niedziele, od 17 lipca, o godz. 18:00 na antenie Nat Geo Wild.

Opisy odcinków:
ODCINEK 1: „Indie i ich zaginione światy: Łowcy głów z Nagalandu”. Premiera w niedzielę, 17 lipca, o godz. 18:00.
Widzowie wyruszą na wyprawę na północny wschód Indii, do podnóży Himalajów. Panujący tu surowy klimat nie sprzyja osiedlaniu się ludzi, ale są stworzenia, którym temperatury poniżej - 40 stopni Celsjusza i wiejący 280 km na godzinę wiatr nie są straszne. To nahury górskie, których ciało jest doskonale przystosowane do ekstremalnych warunków. Północny wschód Indii – oprócz gór – pokrywają również lasy liściaste, w których spotkać można m.in. zagrożonego wyginięciem langura złocistego, czyhającą na jego życie przepiękną panterę mglistą oraz uroczą pandkę rudą.

ODCINEK 2: „Indie i ich zaginione światy: Raj Kiplinga”. Premiera w niedzielę, 24 lipca o godz. 18:00.
Pokryte zielenią pasmo górskie Ghaty Zachodnie zainspirowało Rudyarda Kiplinga do napisania „Księgi Dżungli”. Wszyscy bohaterowie jego słynnej powieści zamieszkiwali właśnie ten, pełen dzikiej przyrody obszar. Wśród nich były m.in. słonie, które nazywane są „architektami dżungli”. Przemierzając długie kilometry buszu, łamią gałęzie drzew, dzięki czemu słońce może dotrzeć do podszycia lasu. Życiodajna dżungla jest także domem dla niezwykle rzadkich gatunków płazów, m.in. żaby purpurowej, której istnienie naukowcy odkryli dopiero w 2003 roku. W Ghatach Zachodnich swoje źródło ma także święta rzeka hindusów – Kaweri. Jej wody zamieszkuje długonosy krokodyl błotny, którego skóry – jeśli wierzyć opowieściom Kiplinga – nie da się przebić nawet najostrzejszym nożem.

ODCINEK 3: „Indie i ich zaginione światy: Wielkie równiny Indii”. Premiera w niedzielę, 31 lipca, o godz. 18:00. 
Pustynia Thar to najbardziej niegościnny obszar Indii. Temperatury na tej liczącej 200 000 km2 równinie sięgają nawet 50 stopni Celsjusza, a rocznie spada tu jedynie 10 cm deszczu. Pomimo tego, dla niektórych gatunków zwierząt, a nawet ludzi, teren ten stał się domem. Nomadzi od wieków przemierzają Thar, dzięki swoim wytrzymałym wielbłądom, a skorpiony niezmiennie polują tu na pustynne mrówki. Jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc wielkich indyjskich równin jest świątynia Karni Mata, w której oddaje się cześć szczurom. Budynek zamieszkuje 20 tysięcy gryzoni, a przybywający tu pielgrzymi za największy honor uznają nakarmienie chociaż jednego z nich. Niektórzy hindusi urządzają nawet biesiady, ucztując wspólnie ze szczurami.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Indie_i_ich_zaginione_swiaty_1.jpg

grafika | 9,13 MB

Pobierz
Indie_i_ich_zaginione_swiaty_2.jpg

grafika | 2,63 MB

Pobierz
Indie_i_ich_zaginione_swiaty_5.jpg

grafika | 6,2 MB

Pobierz
Indie_i_ich_zaginione_swiaty_4.jpg

grafika | 2,44 MB

Pobierz
Indie_i_ich_zaginione__wiaty_w_lipcu_na_Nat_Geo_Wild.doc

doc | 63,5 KB

Pobierz
Indie_i_ich_zaginione__wiaty_w_lipcu_na_Nat_Geo_Wild.pdf

pdf | 686 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.